Київська обласна бібліотека для дітей продовжує публікацію матеріалів в рамках започаткованого бібліотекою інформаційно-просвітницького проєкту «Кримська світлиця», який проводиться з метою соціальної адаптації громадян України, які залишили тимчасово окуповану територію України - Автономну Республіку Крим (АРК).
Крим досить яскраво представлений в українській літературі — значно більше, ніж всі інші регіони України разом узяті. Це й не дивно. На багатьох письменників Крим справляв незабутнє враження.
«Легко сказати — Крим, а от як його вам описати так, щоб ви зразу відчули, що воно за країна така отой Крим, що про його й легенди, й пісні, й перекази, що до його з усіх країв світу білого ідуть і їдуть, щоб хоч одним на його оком глянути, щоб хоч раз його повітрям дихнути, щоб підставити хоч на хвилину своє анемічне тіло під палюче й цілюще проміння його гарячого сонця…». Ці слова належать відомому українському гумористу Остапу Вишні.
Остап Вишня вперше приїхав до Криму у травні 1924 року, як спеціальний кореспондент газети "Вісті". Він був вже досить популярним автором усмішок.
Перебування на кримській землі було дуже плідним. Це були дні великої клопітної роботи з вивчення історії й етнографії Криму, ознайомлення з його природними багатствами й культурними цінностями. Гуморист відвідав Ялту, Алупку, Гурзуф і низку інших здравниць, побував у віддалених селах, розмовляв із людьми, записував легенди.
До редакції регулярно йшли кореспонденції, замальовки, нариси. Таким чином за короткий час було створено 21 усмішку, написано багато кореспонденцій, замальовок, нарисів і листів, які друкувалися в газетах «Вісті ВУЦВК» і «Селянська правда».
Окремою книгою виходять «Вишневі усмішки кримські».
Письменник підібрати вдалу форму для своєї книги «Кримські усмішки», яка стала своєрідним сміхопутівником. Він наповнив його безпосередніми враженнями, що й склали гумористичний коментар поширеного туристичного фактажу. Композиція книги є, власне, чітким маршрутом екскурсії для відпочивальників і містить багато цінної інформації в гумористичній подачі й корисних порад для приїжджих. Кримська природа, екскурс у минуле, місцеві розваги того часу – усе зібрано автором у єдину цілість. О. Вишня, орієнтуючись на свого читача створив оригінальний опис із хитруватим підтекстом. Цілком у його стилі, наприклад, така знахідка: «…гори в Криму лякливі, тому на «Ай» починаються», що має розвиток у вигуках туристів, які піднімаються гірським маршрутом. Письменник по-своєму відтворив історію Нікітського ботанічного саду, переказав легенди про гори Діва й Монах тощо.
Кримська творчість О. Вишні не втратила привабливості й злободенності навіть із висоти ХХІ століття.