«Кримська світлиця»

КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей» продовжує представляти матеріали, в рамках започаткованого бібліотекою інформаційно-просвітницького проєкту «Кримська світлиця», що проводиться з метою соціальної адаптації громадян України, які залишили тимчасово окуповану територію України – Автономну Республіку Крим (АРК), та пропонує до уваги  інформаційний матеріал про об’єкти нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО в Україні.

ЮНЕСКО – міжнародна організація, спеціалізована установа ООН, членами якої є 193 країни світу Світова спадщина ЮНЕСКО об’єднує видатні культурні та природні пам`ятки, що вважаються надбанням усього людства. Визнання об’єктом ЮНЕСКО – це своєрідний знак світової якості. Список об’єктів Всесвітньої спадщини визначає головні туристичні об’єкти країни, адже вони широко популяризуються у планетарному масштабі.

До репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства в Україні у 2021 році, як уже повідомлялось, занесено і кримсько-татарський Орьнек. Орьнек (в перекладі «візерунок») – це традиційний орнамент у декоративно-ужитковому художньому мистецтві кримських татар, який підкреслює автентичність кримськотатарської культури. Цей орнамент, крім художньо-естетичного значення, мав важливу знакову та магічну функцію. В ньому кодувалася особлива інформація та за допомогою особливих знаків-символів магічного змісту відбувався захист від злих сил. Орьнек став засобом передачі знань від покоління до покоління кримських татар. Детальну інформацію про Орьнек можна знайти на сайті КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей» за посиланням:

До списку нематеріальної культурної спадщини в Україні ЮНЕСКО занесено і суто українські:

2013 року – Петриківський декоративний живопис, як феномен української орнаментальної народної творчості. Історія Петриківського розпису походить від давніх традицій настінних розписів, що сягають часів появи білої селянської «хати-мазанки». Орнаменти «петриківки» багаті народною символікою. Традиції і символіка живопису передаються та вдосконалюються від одного покоління до іншого та є безперервною культурною традицією Подніпров’я;

2016 року – Козацькі пісні Запоріжжя і Подніпров`я. Козацькими вважаються пісні про козацькі походи та битви, життя окремих полководців, козацький побут. Географія козацьких пісень охоплює все Подніпров’я, на території якого розташовувалися п’ять Запорізьких Січей. Раніше пісні  виконувалися чоловічим гуртом, зазвичай без музичного супроводу. Зараз їх виконують жінки, рідше – жінки та чоловіки разом;

2019 року – Традиція косівської мальованої кераміки. Традиція Косівської мальованої кераміки, зокрема, посуду, обрядових предметів, іграшок та плитки, виникла у XVIII ст. у селах Гуцульщини та має практичну і художню цінність. У розписі покритого білою глиною і підсушеного виробу є лише три кольори – зелений, жовтий і коричневий, що символізують гори, сонце і землю. Сюжети керамічних виробів зображують історію, побут, фольклор, вірування і звичаї гуцулів, а також навколишню флору та фауну;

2022 рік – Явище «Культура приготування українського борщу». Борщ давно вже перестав бути лише стравою, ставши частиною національної культури України і головною стравою на українському столі. Борщ –кулінарний символ та історико-культурне надбання України. Рецептів борщу існує стільки ж, скільки українських сімей. Доволі часто рецепти борщу в сім’ях дбайливо передаються з покоління в покоління, а деякі навіть тримаються у суворій таємниці. В 2021 році, за версією американського видання CNN,  український борщ потрапив до переліку 20 найсмачніших страв світу. Включення явища «Культура приготування українського борщу» до репрезентативного списку ЮНЕСКО означає, що тепер ЮНЕСКО офіційно визнає борщ – національною стравою українців й займатиметься його популяризацією. Що ж, тепер українці можуть пишатися, бо тепер у кожному їхньому домі є культурна спадщина ЮНЕСКО.

КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей» пропонує цікаві видання зі свого фонду,  з унікальними рецептами українського борщу: Київський, Галицький і Чернігівський; з реберцями та вегетаріанський (пісний борщ). Він порадує незвичайним смаком і відтінками. Здивуйте своїх рідних новим рецептом борщу та удоскональте свої кулінарні навички з корисними книгами.

УКРАЇНА ЄДИНА! СЛАВА УКРАЇНІ!