В Обухівській центральній публічній бібліотеці для дорослих оформлено тематичну викладку літератури «З порога смерті»

Матеріал поданий без змін

З ПОРОГА СМЕРТІ

(з досвіду роботи Обухівської центральної публічної бібліотеки Обухівської міської ради)

Щорічно 11 квітня світ відзначає Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Саме в цей день в 1945 році в’язні найбільшого концтабору смерті Бухенвальд біля Веймара  підняли повстання проти нацистів та вибороли свою свободу й отримали шанс на життя. Друга світова війна завершувалась у Європі весною 1945 року перемогою над гітлерівською Німеччиною, командування якої в агонії приймало ще одне злочинне рішення - знищити в'язнів концтаборів. В березні 1945 року німецьке командування й основна частина охорони втекли з табору перед загрозою бути схопленими американськими військами. У такій складній ситуації 11 квітня 1945 року в'язні найбільшого концентраційного табору Бухенвальду підготували й підняли збройне повстання - безпосередньо перед прибуттям американців.  Коли в концтабір Бухенвальд увійшли американські війська, повсталі вже перебрали на себе контроль над табором смерті. Саме 11 квітня 1945 року останній в’язень вийшов із його воріт із сумно відомим написом “Jedem das Seine” – “Кожному своє”. Після цього хвиля звільнень досягла інших концтаборів – Дахау, Освенціма, Майданека тощо.

Ця пам’ятна дата увійшла в історію як Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Відтоді пройшло немало часу, та страшні злочини проти людства не мають строку давності. Геноцид цілих народів, масові розстріли дорослих та дітей на «фабриках смерті» в окупованих нацистами країнах, тортури та непосильна каторжна праця знищили мільйони безневинних людей.

Загалом під час Другої світової війни на території гітлерівської Німеччини та окупованих нею держав діяли чотирнадцять тисяч таких фабрик смерті. Вісімнадцять мільйонів людей різних національностей пройшли через пекло Треблінки, Майданеку, Освенціму та інших таборів. Безневинно загинули одинадцять мільйонів чоловіків, жінок і дітей. В’язнями концтаборів також були сотні тисяч українців. На території країн колишнього Радянського Союзу налічувалось близько 817 нацистських таборів примусового утримування цивільного населення та військовополонених, три з яких були розташовані в місті Києві. Це концтабори «Сирецький», «Бабин Яр» та «Дарницький».

У цей день Україна разом з усім світом вклоняється людям, які пройшли жахливий  шлях фашистських таборів, віддає данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в концтаборах. З метою вшанування громадян України, які під час Другої світової війни постраждали від нацистських переслідувань,  в Обухівській центральній публічній бібліотеці  для дорослих  Обухівської міської ради оформлено тематичну  викладку літератури  «З порога смерті», біля якої працівниками бібліотеки проводяться бесіди, експрес-інформації, розповіді.

Пам`ятаймо!

Л.Храпач ,

зав. Обухівською центральною публічною бібліотекою для

дорослих Обухівської міської ради