«Перші марки Української держави»
Презентація філателістичної виставки О. В. Канівця
«Перші марки Української держави» (1918-1923 років)
( З досвіду роботи Баришівської централізованої бібліотечної системи Київської області)
18 квітня в читальному залі Баришівської районної бібліотеки для дорослих відбулося чергове засідання літературно-мистецького об’єднання «Краєзнавча Баришівщина», в рамках якого презентовано пересувну філателістичну виставку Олександра Володимировича Канівця «Перші марки української держави», присвячену 100-річчю подій української революції 1917-1921 років.
Це вже друга виставка в Баришівці відомого громадського діяча, члена Київського товариства філателістів та Черкаського земляцтва “Шевченків край” у місті Києві О. В. Канівця.
Ведуча презентації директор Баришівської ЦБС Г. В. Пацаловська розповіла історію випусків українських поштових марок першої незалежної української держави. В цьому році виповнюється 100- річчя з часу запровадження в обіг перших поштових марок Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Історія пошти першої незалежної української держави, Української Народної Республіки , що випустила перші українські поштові марки з оригінальним малюнком, охоплює короткий відрізок часу з 1918 по 1921 роки.
Цей період також залишив близько 130 державних марок з надруком Тризуба, п’ять випусків власних листівок, одна поштова картка і один поштовийпереказ.
Олександр Володимирович Канівець брав участь у XV Національній філателістичній виставці Укрфілексп-2017, яка проходила в м. Ужгород, і удостоєний її диплому і срібної медалі. В. О. Канівець познайомив присутніх з експозицією виставки. На виставці представлені перші поштові марки Української народної республіки, які були в обігу з 18 липня 1918 року до 1921 року. Ескізи для них виконали відомі художники Георгій Нарбут і Антон Середа. На основі закону від 18 квітня 1918 року частину першої серії, названої "шагівковою", друкували на картоні в київській друкарні Василя Кульженка, сина Стефана Кульженка, який родом з Баришівки, та в одеській друкарні Юхима Фесенко на тонкому картоні, з зубцями і без клею. На зворотному боці марок зображено герб УНР (тризуб) і є напис «Має ходіння нарівні з грошима». Їх уживали замість монет, які вийшли з обігу.
У 1919 році адміністрація Директорії замовила у віденській друкарні військово-географічного інституту серію з 14 марок з номіналами від 1 до 200 гривень. Ці марки не встигли з’явитися в обігу.
Олександр Володимирович розповів про поштові марки Західної Української Народної Республіки. На марках Австро-Угорщини використовується надрук тризуб та в кутиках чотири літери З.У.Н.Р.
Канівець О. В. виготовив конверт із зображенням пам’ятного знака встановленого на залізничній станції Баришівка в пам’ять бою козацьких загонів Вороньківської, Бориспільської і Баришівської сотнень Переяславського полку проти московсько-більшовицьких загарбників.
Учасники презентації познайомилися також з книжковою виставкою «Українська революція: події і постаті».
Н. І. Лавріненко,
завідувач методично-бібліографічним відділом
Баришівської ЦБС Київської області
{gallery}2018-04-20{/gallery}