День довкілля відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно указу Президента України «Про День довкілля». Цього року воно припадає на 16 квітня. Свято було започатковано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом всесвітнього Дня довкілля.
Головна мета свята – підвищення рівня свідомості українців в питаннях, що стосуються збереження та безпеки навколишнього середовища.
Щорічно влада, громадські організації, екологи закликали українців та всіх, хто піклується про природу, взяти участь у квітневій суботній акції – висадці дерев, прибиранні на вулицях, у парках і скверах, озелененні територій, а також проведенні різних конференцій та лекцій, які сприяють підвищенню свідомості населення в екологічних і природоохоронних питаннях.
В умовах війни злочини проти довкілля у довгостроковій перспективі призведуть до збільшення смертності, адже люди гинуть не лише від бомбардувань і куль, а й від забруднення довкілля. Через воду і ґрунт у продукти харчування потрапляє отрута - ті ж важкі метали. Це все, звісно, впливатиме і на здоров’я.
На жаль, природа беззахисна перед війною. Поки весь світ ламає голову над тим, як уникнути екологічної катастрофи, тут і зараз російський ворог веде проти України свою криваву війну, наближаючи світ до лиха.
Євгенія Засядько з «Екодії» так прокоментувала екологічну ситуацію в Україні: «Ми можемо лише фіксувати злочини проти довкілля, але оцінити їх масштаби дуже складно. До того ж екологи не можуть виїхати на місце події і оцінити ситуацію, зробити аналізи й таке інше».
Наразі Міністерство довкілля, заручившись підтримкою громадськості, активно збирає усі факти екологічних злочинів росії. Це відкриє Україні можливість звернутись у міжнародні суди, щоб держава-агресор все ж сплатила не тільки за шкоду, нанесену інфраструктурі та людям, але й за шкоду довкіллю. До речі, спостерігати за поточним станом екології в Україні можна за допомогою SaveEcoBot – екологічний чат-бот з даними про забруднення. Зараз державна екологічна інспекція займається підрахунками збитків, нанесених екосистемам: «Державна екологічна інспекція вже робила перші підрахунки, як війна впливає на забруднення земельних ресурсів. У перші три тижні – це близько 77 мільйонів доларів збитків».
Те, що зараз відбувається, можна сміливо назвати екоцидом, який впливає не тільки на Україну. Принагідно зазначимо, що термін «екоцид» міжнародним юристам у 2021 році презентувала фундація Stop Ecocide. Екоцид визнано міжнародним злочином на рівні з воєнним злочином, злочином проти людяності, геноцидом і злочином агресії.
Екоцидом може вважатись і захоплення Чорнобильської та Запорізької АЕС, обстріли інфраструктурних об’єктів, підприємств промисловості, що можуть спричинити забруднення довкілля, забруднення повітря, ґрунтів, акваторії Чорного та Азовського морів, підземних і наземних вод. Після Перемоги Україна має вимагати притягнення росії до відповідальності за ці злочини, адже Римським статутом Міжнародного кримінального суду (підпункт IV пункт B частина 2 статті 8) передбачено визначення і злочинам проти довкілля - «умисне вчинення нападу, коли відомо, що такий напад стане причиною […] довгострокової та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно несумісна з конкретною і безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою».