Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

«Через усе життя»

 Рубрика «За кулісами мистецтва»

«Через усе життя»

(До 125-річчя від дня народження Василя Касіяна (1896-1976))

 

З 2021 року в КЗ КОР «Київська обласні бібліотека для дітей» відділом естетичного виховання започатковано рубрику «За кулісами мистецтва». Дана рубрика буде знайомити своїх читачів та усіх поціновувачів мистецтва з життєвими та творчими шляхами як українських митців, так і світових, пов’язаних з  Київщиною і Києвом, а також з літературою про них, яка міститься у фондах бібліотеки.

1 січня 2021 року виповнюється 125 років з дня народження народного художника СРСР, члена Академії мистецтв СРСР, лауреата Державної премії України ім. Т. Шевченка, який зробив значний внесок у розвиток української станкової книжкової графіки, Василя Ілліча Касіяна.

 

Народився майбутній художник 1896 року в селі Микулинцях (нині в складі міста Снятин Івано-Франківської області) в багатодітній селянській родині. 

Початкову освіту здобув у Снятинський семирічній і реальній школах, закінчив гімназію в місті Коломиї. З дитинства виявив неабиякі здібності до малювання.

Спочатку малював вуглиною по стінах, по свіжо вимащеній глиною землі, по запітнілих вікнах, пізніше ˗ на папері й полотні. Вдома всі звикли до його малюнків, але інколи вони несподівано вражали рідних своєю вигадливістю. Мама розповідала, що прийшовши з поля, відкрила двері до хати, а переступити через поріг не змогла ˗ з землі на неї дивився святий Миколай ˗ великий, на всю хату намальований. Мама першою розгледіла в синові художника і благословила на великий творчий шлях. Шкільний учитель малювання, побачивши здібності Василька, знайомив його з репродукціями творів західноєвропейських майстрів. Незабаром хлопець вже досить вільно володів аквареллю, пастеллю, захоплювався малюванням з натури портретів, сільських побутових сценок. Самотужки вивчав історію, літературу і мріяв про вищу освіту. Та сталось інакше. У 1915 року 19-річним юнаком Василя Касіяна мобілізували до австро-угорського війська. Йшла Перша світова війна. Касіян три роки воював, був поранений. 1918 року потрапив у полон і два роки провів в Італії у концтаборі. Там він енергійно взявся за малювання з натури. Саме в полоні Василь Касіян створив свої перші художні твори ˗ ілюстрації до поеми «Гайдамаки» Т. Шевченка. Значно пізніше, в автобіографічних нотатках, Василь Касіян напише: «Відколи пам’ятаю себе, мені було близьке й рідне ім’я Шевченка. Тоді я, природно, ще не міг усвідомити всієї величі цього ймення, але те, що Шевченкові портрети я бачив мало не в кожній хаті, а головне те, як відлунювалися в моїй дитячій душі то ніжно-тужливі, то бентежно-грізні рядки його пісень, відразу й назавжди полонило мою уяву».

Художню освіту Василь Касіян здобув у Празькій академії образотворчих мистецтв у майстерні видатного чеського художника М. Швабінського. Празький період став одним із найяскравіших у творчості художника, приніс йому європейське визнання.

У 1927 році В. І. Касіян повернувся в Україну і почав працювати на посаді професора Київського художнього інституту (нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури). Темою його художніх творів була революція, громадянська війна, мирна праця, «квітуча Україна». Художник жив у тоталітарному суспільстві і тому повинен був відображати свою епоху, втілювати певні суспільні ідеали. І все ж провідним лейтмотивом у творчості Василя Касіяна була Україна, український народ, його історія, біль і страждання і попри все ˗ надія на кращу долю. Талановитий графік створив багато ілюстрацій до творів класичної літератури, зокрема М. Гоголя, І. Франка, М. Коцюбинського, В. Стефаника, П. Тичини. Не випадково В. Касіян звертався до спадщини Т. Г. Шевченка. «Поезія Кобзаря стала поезією праці художника… Мабуть, ніхто з українських художників не створив Шевченківських образів такої сили, ніхто ще не проник так глибоко у філософський зміст поезії Кобзаря, ні для кого вона не стала настільки органічною, як для Василя Касіяна», ˗ писав М. Глущенко у своїх спогадах. 

Він ˗  творець графічної школи, що ґрунтувалася на засадах реалізму та народності. Національне мистецтво пишається «школою Касіяна» та її учнями ˗ такими відомими майстрами, як В. Авраменко, О. Данченко, В. Лопата, І. Малахов, В. Чебаник та іншими.

Помер В. Касіян 24 червня 1976 року. Похований на Байковому кладовищі в Києві.

За творче життя художник створив близько 10 тисяч робіт: гравюр, офортів, ілюстрацій до творів класиків літератури. Твори Касіяна зберігаються у Національному художньому музеї та інших музеях України.

 

КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей» підготовлено викладку літератури «Через усе життя», яка знайомить читачів з життям видатного художника та творами, що містять його ілюстрації. Серед них ˗  книжка В. І. Касіяна «Автопортрет». Це роздуми митця про своє життя і життя народу, понад 300 кольорових і чорно-білих його творів графіки і живопису, велика галерея портретів Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки, М. Коцюбинського, В. Стефаника, А. Тесленка, М. Рильського, В. Симоненка та інших видатних діячів України, ілюстрації до «Кобзаря», світлини фресок на бетонних плитах огорожі у Феофанії, 50 документальних світлин, автопортрети, які художник часто виконував в день свого народження, на Новий рік. Деякі матеріали надруковано вперше.

 

З повним переліком літератури, яка пов’язана ім’ям Василя Косіяна і є у фондах бібліотеки можна ознайомитися за посиланням

http://e-kobdd.pp.ua/index.php?option=com_irbis&Itemid=300