Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

Лист про підсумки семінару за темою: "Бібліотека і книга в процесі національно-патріотичного виховання місцевих громад"

23 березня 2016 року № 01-09/68

Начальникам районних, міських
відділів культури, національностей та релігій,
директорам районних і міських централізованих
бібліотечних систем Київської області


Шановні колеги!

На підставі Наказу управління культури, національностей та релігій Київської облдержадміністрації № 13/01-07 від 04.03.2016 року 15 березня 2016 року на базі Київської обласної бібліотеки для дітей відбувся обласний семінар директорів районних та міських ЦБС за темою: "Бібліотека і книга в процесі національно-патріотичного виховання місцевих громад".

Програма семінару, підготовлена працівниками Київської обласної бібліотеки для дітей, була повністю виконана. Крім того, на семінарі творчою групою працівників Київської обласної бібліотеки для дітей було презентовано і затверджено проект створення на базі Київської обласної бібліотеки для дітей "Регіонального інформаційно- тренінгового центру".

Створення Регіонального інформаційно-тренінгового центру на базі Київської обласної бібліотеки для дітей зумовив стрімкий розвиток інформаційних технологій, впровадження автоматизованих бібліотечних систем в практику роботи сучасних бібліотек, а також вимоги сьогодення до постійного системного підвищення професійних знань і компетенцій бібліотечних працівників Київської області, необхідність втілення нових технологій в роботу районних, міських, сільських бібліотек області.

Облаштуванню Регіонального інформаційно-тренінгового центру, саме на базі Київської обласної бібліотеки для дітей, сприяє зручне географічне розташування бібліотеки та транспортне сполучення з райцентрами області, а також забезпечення оперативної участі провідних спеціалістів з будь-якої галузі знань.

На даний час в сільських бібліотеках Київської області працює 755 бібліотекарів, стаж роботи 50% яких складає понад 20 років. У сучасної молоді бібліотечна професія не має престижу, бо престижності професії бібліотекаря не додають: майбутня перспектива роботи на 0,5; 0,25 посади в непривабливих приміщеннях, що не опалюються взимку; працювати із застарілим книжковим фондом; працювати без застосування сучасних технічних засобів, а також бути під загрозою постійних скорочень у вигляді "оптимізацій", "реорганізацій", "об'єднань".

Слід зазначити, що сьогодні в Україні, відповідно до статистики, вищі та середні навчальні заклади щороку випускають 420 бібліотечних спеціалістів. Левова частка випускників мріє працювати у комерційних структурах, державних органах влади. 50% цих випускників ніколи не приходять працювати в бібліотеку. За прикладами ходити далеко не треба. В 2015 році на денне відділення Київського обласного коледжу культури і мистецтв не зарахованого жодного студента. Коментарі зайві.

Професійний бібліотекар сьогодні, крім великих вимог громад, суспільства до змісту роботи бібліотекаря, до його персони, також має свої пропозиції до громадянського суспільства, що витікають із потреб громади, користувачів бібліотек, у вигляді вимог до створення належних умов в приміщеннях бібліотек для роботи, для читачів, забезпечення бібліотечного мінімуму, а саме: технічних засобів, задоволення читацького попиту через мобільний оновлюваний книжковий фонд і фонд періодичних видань, інтернет тощо.

Доводимо до відома всім кадровим і новопризначеним начальникам районних і міських відділів культури, національностей і релігій, що жодна благодійницька організація, фонд, індивідуальний благодійник не бажає мати справу з бібліотечною установою, в якій не створений вищезгаданий мною "бібліотечний мінімум" будь-де в сільській, міській, районній бібліотеці.

Виходячи з вищевикладеного, звертаємо увагу начальників відділів культури, національностей та релігій районів та міст Київської області, а також голів сільських рад на те, що без технічного оснащення і створення належних умов щодо фінансування бібліотек у новостворених громадах, районних ЦБС, міських ЦБС, бібліотекарі районних, міських, сільських бібліотек будуть неспроможними виконати Ваші бажання отримати жаданий грант. Якщо владою на місцях нічого не буде зроблено для забезпечення "бібліотечного мінімуму", гранти ніхто не дасть! Як кажуть в Одесі, для того, щоб виграти в лотереї, треба хоча б купити лотерейний квиток.

Також вважаємо за необхідне, вкотре нагадати директорам районних ЦБС, міських ЦБС про необхідність постійно інформувати громаду, керівні органи влади про існуючі на сьогоднішній день і час затверджені і проголошені Всеукраїнські бібліотечні Акції, що відбуваються в Україні, заходи до ювілейних дат, а також подавати інформацію про Акції, що мають проводити бібліотеки на довгостроковий період, аж до 2020 року.

Тоді Національний проект, затверджений Мінкультури України, у 2010 році під назвою "Україна читає дітям", в якому беруть участь всі бібліотеки Київської області ще з 2010 року, не буде подаватися будь ким, як щось нове в Київській області з претензією на винахід того, чим займаються бібліотекарі повсякдень і повсякчас. Всі бібліотеки Київської області активно беруть участь у різноманітних Акціях, яких сьогодні тільки на державному рівні налічується аж до 50, постійно залучаючи до голосних читок видатних людей та представників інтелігенції Київщини. Свідченням цьому є численні нагороди від засновників Акцій і Всеукраїнських конкурсів дітям переможцям, користувачам бібліотек Київської області. Ми з великою повагою сприймаємо всі творчо-гуманістичні акції, що ідуть від душі будь-якої особи в контексті підтримки бібліотек Київщини, різноманітних бібліотечних акцій і особистої участі в них.

Шановні начальники районних, міських відділів культури, національностей та релігій, колеги-бібліотекарі, звертаємо Вашу увагу на те, що на сайті Київської обласної бібліотеки для дітей Ви можете ознайомитись і використовувати в своїй роботі бібліотечні, бібліографічні, інформаційно-довідкові покажчики, що створені бібліотечними працівниками Київської обласної бібліотеки для дітей і просимо Вас постійно інформувати про них Ваших читачів-користувачів і особлива увага  інформувати працівників культури.

Всіх начальників районних, міських відділів культури, національностей та релігій запрошуємо до творчої співпраці, що піде на користь розвитку бібліотечної справи в столичній Київській області, загальному розвитку культури України, зміцненню її державності та незалежності.


З повагою
Генеральний директор Київської
обласної бібліотеки для дітей
Президент Української Асоціації
працівників бібліотек для дітей
М.П.Зніщенко