Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

Екологічна виставка-календар "Діти мріють про чисте довкілля"


Календар екологічних дат – це ще одна можливість нагадати про цінність всіх живих істот в усьому їх різноманітті.

Давайте згадаємо, що ми всі живемо на одній планеті і, забруднюючи природу, ми шкодимо у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Тому зробимо хоча б один крок до покращення стану довкілля. Кожен для себе повинен зробити його сам. Дехто відмовиться сьогодні від поїздки в транспорті, хтось посадить дерево, а інший нарешті прибере сміття в своєму дворі. Але разом ми зробимо навколишнє середовище кращим, і надалі не забуватимемо про його охорону та збереження природних скарбів. Саме від нас залежить наше майбутнє!




Екологи - це ті фахівці, які намагаються пояснити, чому висихають річки, гине риба або літом випадає сніг. Вони вивчають стан води, землі, повітря, вплив промислових відходів на рослини, тварин і людину. Якщо зміст шкідливих речовин вище критичного рівня, виявляють причини, складають прогноз розвитку ситуації. Фахівці вивчають наслідки запуску космічних ракет, контролюють діяльність шкідливих виробництв, стежать за утилізацією радіоактивних відходів. Вони з'ясовують причини природних катаклізмів і розробляють безпечні для природи шляхи впливу господарської діяльності.


Календар


Рекомендована література


Туманний ранок і осінній день, пшеничний лан і літній степ, солов'їний гай і вишневий садок, річки і океани, пустелі і джунглі — усе це зливається в єдиний образ Землі — нашого спільного дому. Діяльність людей змінює звичний вигляд лісів, полів і рік. Все меньше і меньше залишається недоторканих куточків природи, але, коли раптом трапляється, що дика природа втручається в наше життя, лише тоді ми розуміємо наскільки недосконалий спосіб життя сучасної людини.


Календар


Рекомендована література


Космонавти неодноразово зазначали, що з космосу Земля виглядає голубою планетою з відносно невеликими частинками суші. Голуба планета? Не планета - тільки її тонка оболонка. Якщо розподілити всю воду рівномірно по поверхні земної кулі, середній радіус якої 6370 км, то утвориться плівка не менше 3 км завтовшки. Не багато води в загальному об’ємі планети. До того ж, основну частину нашого водного потенціалу складає вода, якої не нап’єшся, не використаєш ні в промисловості, ні в сільському господарстві, ні в побуті. 97,75% - це солоні води океанів і морів. Тільки 2,25% - прісні води, половина яких "законсервовані " у вигляді льодяних гігантських шапок Антарктиди, Арктики, Гренландії, високих гір в різних районах Землі. Приблизно стільки ж води - сховано від людских очей в товщі землі. Це підземні води.

Обсяги доступної прісної води рахуються вже не міліонами, а тисячами кубічних кілометрів. Більше всього прісної води на земній поверхні накопичено в озерах і річках. Якщо на мить затримати рух всіх річок земної кулі, то в їх руслах одночасно знаходилося би 2120 км3 води.

Витік більшості річок, великих і малих, знаходиться на болотах, які містять 10300 км3 прісної води. 13000 т води знаходиться в найближчих до земної поверхні слоях атмосфери. На высоті до 1 км концентрація водяного пару в повітрі в середньому складає 2%.

Оце і вся вода, на яку може реально розраховувати людство зараз і в найближчому майбутньому.



Календар


Рекомендована література


Клімат, погода, природні катаклізми суттєво впливають на продовольчу, життєву, майнову безпеку, на водні ресурси, відпочинок і стійкий розвиток всіх країн.

Міжнародна спільнота, визнаючи небезпеку, пов’язану з постійним погіршенням якості атмосфери, особливо в результаті забруднення озоном, закликає до необхідності захисту клімату, як ресурсу для  добробуту теперішніх і майбутніх поколінь.


Календар


Рекомендована література


Пустеля – край піску, вітру, сонця і спеки. Часом складається враження, що там немає життя, та це лише на перший погляд. Життя пустелі плине своїм помірним темпом. Пустелі, розташовані в місцях, куди не попадає волога. Більшість знаходяться далеко від морів та океанів і закриті від них горами. Поряд з екватором клімат дуже сухий через постійну спеку.

Завдяки віддаленості від цивілізації, пустелі зберегли унікальні екологічні системи. В деяких країнах пустелі включені до складу національних заповідників. З іншого боку, діяльність людей поблизу пустель (вирубка лісу, побудова гребель на річках) привела до розширення пустель.



Календар


Рекомендована література


Рослинний світ України — багатий та різноманітний. Він характеризується певним флористичним складом і структурою рослинного світу. Флора країни налічує понад 25 тисяч видів.

Під впливом господарської діяльності людини рослинний світ України дуже змінився: розорано степи, ліси на значних площах викорчувано і замінено на сільськогосподарські угіддя, осушено багато боліт тощо. Тому проблема збереження рослинного світу стала надзвичайно актуальною, життєво важливою.

Постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 р. затверджено Положення про Червону книгу України, яка є основним державним документом з питань охорони тваринного і рослинного світу. Вона містить узагальнені відомості про сучасний стан тварин і рослин країни, які перебувають під загрозою зникнення, і заходи щодо їх збереження та науково обгрунтованого відтворення.

“Червона книга України. Рослинний світ” складається з 5 розділів, що включають статті про 541 вид рослин.


Календар


Рекомендована література


Тваринний світ України відрізняється розмаїтим видовим складом і нараховує майже 45 тис. видів тварин.

Багато унікальних природних місцевостей, де водяться рідкісні реліктові тварини.

У процесі господарської діяльності зазнають суттєвих змін традиційні біоценози, у результаті чого змінюється видовий склад тварин; багато з них стають рідкісними чи випадковими.


Календар


Рекомендована література


Птахи прикрашають землю, їх весела, дзвінка пісня, яскраве забарвлення оживляє природу, вселяє в нас бадьорість і радість. Проте, з кожним роком все більше видів птахів зменшується за чисельністю, поширенням, багато з них стають рідкісними, або зовсім зникають на великих територіях (на сьогодні повністю зникло близько 200 видів). Для того, щоб запобігти зникненню птахів, їх треба охороняти. Мало занести той чи інший вид на сторінки Червоної книги, прийняти закон про охорону тварин, або певних видів птахів - треба вивчати птахів, знати їхні потреби щодо існування в навколишньому середовищі.

В Україні особлива увага приділяється охороні різних видів птахів, яких занесено до Червоної книги України. Заради збереження багатьох рідкісних і зникаючих видів, створюються природні заповідники, заказники. Рідкісних птахів розводять у вольєрах і випускають потім на волю, у природні для них умови життя (напр., так розводять деяких хижих птахів в Одеському зоопарку). Багато робиться і для збереження звичного середовища їхнього проживання. Людина допомагає птахам, розвішуючи штучні домівки, лаштуючи спеціальні платформи для пташиних гнізд. Важливо також підгодовувати пернатих у скрутні часи, як-от узимку.

Птахи, що населяють міста – мабуть, найпомітніша частка міської фауни. Їх чутно, їх видно, найчастіше городяни знаходять їх гнізда. Буває, що птах вибирає своїм будинком ваш балкон або щілину під карнизом. Птахи викликають найбільший інтерес і дослідницький азарт.


Календар


Рекомендована література


Радіація - невід'ємна частина оточуючого нас середовища. Вона потрапляє в навколишнє середовище з природних джерел і з джерел, створених людиною (діяльність атомних станцій і випробування ядерної зброї). До природних джерел радіації відносяться: космічне випромінювання, радіоактивні породи, радіоактивні хімічні речовини і елементи, виявлені в їжі і воді. Вчені називають всі ці види природної радіації терміном "радіаційний фон".

Інші форми радіації надходять в природу в результаті діяльності людини. Люди отримують різні дози радіації з таких джерел, як, наприклад, медичний, або стоматологічний рентген.


Календар


Рекомендована література


Було б неправдою говорити, що проблема сміття нова. Якось в одній з телепередач про сліди перебування первісних людей було показано купу сміття завдовжки кілька десятків метрів, заввишки 2-3 і завширшки кілька метрів. Вона складалася з черепашок молюсків, які люди колись видобували у сусідній водоймі і з’їдали, викидаючи рештки через плече. Так потроху і набралося близько тисячі тонн...

Відходи завжди можна було відвезти подалі або закопати — просто тим, або іншим способом прибрати «з очей геть». У прибережних містах відходи досить часто просто скидалися в море. Екологічні наслідки поховання сміття через забруднення підземних вод і ґрунтів виявлялися іноді через декілька років, або навіть через декілька десятків років, проте були від цього не менш руйнівні.

У суспільній свідомості поступово сформувалася ідея про те, що закопування відходів в землю, або скидання їх у море — це неприпустиме перекладання проблем сьогодення на плечі нащадків. Паралельно окреслилася й інша тенденція: чим жорсткіше було законодавство з контролю стану води і повітря, тим більше вироблялося твердих токсичних відходів, оскільки всі методи очищення газоподібних і рідких середовищ призводять до концентрації забруднювачів у твердій речовині: в мулі, опадах, золі тощо.



Календар


Рекомендована література


Гори - це не просто камені. Це абсолютно божевільне поєднання каменю, снігу, дерев, річок, струмків, квітів, озер...

Дивовижна магія вершин проявляється через їх гірську природу. Думаю, що кожен, хто випробував її на собі, підтвердить, що в горах і трава зеленіша і сонце яскравіше, і фарби насиченіші. Ця магія життя така ж потужна як і самі вершини. Тут живуть давні легенди. В горах ми шукаємо справжніх відчуттів і справжню живу природу. Шукаємо справжнє життя і те, що зможе нас зробити самими собою. Причини та мотиви у нас можуть бути різними – це виклик собі, відпочинок, спосіб заробітку, боротьба з комплексами і страхами, тренування і здоровий спосіб життя, зміна діяльності, відхід від об'єктивної реальності, участь у житті колективу, який гуртується реальними труднощами…


Календар


Рекомендована література


Розробили:

зав.відділом обслуговування
учнів 5-9 класів

Грабко Т. П.

зав.відділом естетичного виховання

Смисловська Л. В.

Дизайн:

Леонтьєва О. Ю.