Екологічна виставка-календар "Діти мріють про чисте довкілля"
Календар екологічних дат – це ще одна можливість нагадати про цінність всіх живих істот в усьому їх різноманітті.
Давайте згадаємо, що ми всі живемо на одній планеті і, забруднюючи природу, ми шкодимо у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Тому зробимо хоча б один крок до покращення стану довкілля. Кожен для себе повинен зробити його сам. Дехто відмовиться сьогодні від поїздки в транспорті, хтось посадить дерево, а інший нарешті прибере сміття в своєму дворі. Але разом ми зробимо навколишнє середовище кращим, і надалі не забуватимемо про його охорону та збереження природних скарбів. Саме від нас залежить наше майбутнє!
Екологи - це ті фахівці, які намагаються пояснити, чому висихають річки, гине риба або літом випадає сніг. Вони вивчають стан води, землі, повітря, вплив промислових відходів на рослини, тварин і людину. Якщо зміст шкідливих речовин вище критичного рівня, виявляють причини, складають прогноз розвитку ситуації. Фахівці вивчають наслідки запуску космічних ракет, контролюють діяльність шкідливих виробництв, стежать за утилізацією радіоактивних відходів. Вони з'ясовують причини природних катаклізмів і розробляють безпечні для природи шляхи впливу господарської діяльності.
Історія цього Дня починається з 1992 року, коли на Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро, де обговорювалися проблеми навколишнього середовища, було підкреслено величезне значення екологічної освіти населення всіх країн світу в реалізації стратегії стійкого розвитку людства.
В Україні День екологічних знань відзначається з 1996 року за ініціативою громадських природоохоронних організацій.
Основна мета цього Дня – впровадження екологічних знань і формування екологічної культури населення, інформування громадськості стосовно екологічної безпеки та стану навколишнього середовища. Важливим також є донесення до громадськості гостроти проблеми сучасної екологічної ситуації як у світі так і в Україні.
Під час проведення Дня екологічних знань, одним з першочергових завдань для організаторів заходу є згуртування громадськості для спільної мети - збереження природи та виховання громадянина, який вміє «екологічно» мислити.
Термін "Екологічна освіта" був внесений ЮНЕСКО і програмою ООН з охорони довкілля. "Екологічна освіта" – один з основних засобів гармонізації взаємодії людини і природи. Стокгольмська конференція з охорони довкілля в1972 році прийняла рекомендацію про створення міжнародної програми за освітою в галузі довкілля.
Екологічна освіта і в світі, і в Україні вважається сьогодні пріоритетним напрямом навчання і виховання загальноосвітніх шкіл. Конференція ООН в Ріо-де-Жанейро в 1992 році, що обговорювала проблеми довкілля і розвитку освіти, в своїх документах і рішеннях також підкреслила величезне значення екологічної освіти в реалізації стратегії виживання і стійкого розвитку людства. Вищою і кінцевою метою екологічної освіти (ЕО) і виховання вважається формування ексцентричного типу екологічної свідомості, оскільки лише свідомість визначає поведінкові реакції людини, його вчинки, що відображуються в екологічній культурі.
У третю неділю вересня відзначається професійне свято людей, які своєю благородною працею примножують наші лісові багатства і сприяють їх раціональному використанню. У вересні 1977 року в Радянському Союзі було прийнято «Лісове законодавство», яке регулювало питання лісового господарства. З цього дня було вирішено офіційно відзначати День працівників лісу. Свято в Україні встановлено згідно з Указом президента України «про День працівника лісу» від 28 серпня1993 р. №356/93. Цей День - професійне свято тих, кого робота пов’язала з лісовідтворенням та лісорозведенням, доглядом за лісовими культурами та лісами, охороною лісів та їх використанням.
Білявський Г.О. Основи екологічних знань : проб. мас. підруч. для учнів 10-11 кл. серед. заг. закл. / Г. О. Білявський, Р. С. Фурдуй, І. Ю. Костіков. - К. : Либідь, 2000. - 336с.
Екологічний атлас маленького киянина / ред.–уклад. В. Ф. Приходько. - К. : ТОВ “Агентство Інтермедія”, 2005. - 48 с. : іл.
Екологія : дит. енцикл. / авт.-упоряд. О. Є. Чижевський. - К. : Школа, 2001. - 414 с. : іл. - (Серія “Я пізнаю світ”).
Природа рідного краю : для дітей серед. шк. віку / авт.–упоряд. : В. М. Скляренко, М. О. Панкова. - Х. : Фоліо, 2008. - 319 с. - (Дитяча енциклопедія).
Пруцакова О. Л. Екологія для дітей / О. Л. Пруцакова, Н. А. Пустовіт, О. О. Колонькова. - К. : ГНОЗІС, 2007. - 68 с. - (Серія науково–популярних видань).
Тола Х. Атлас екології / Х. Тола, Є. Інфєста. - Х. : Ранок, 2005. - 96 с. : іл.
Туманний ранок і осінній день, пшеничний лан і літній степ, солов'їний гай і вишневий садок, річки і океани, пустелі і джунглі — усе це зливається в єдиний образ Землі — нашого спільного дому. Діяльність людей змінює звичний вигляд лісів, полів і рік. Все меньше і меньше залишається недоторканих куточків природи, але, коли раптом трапляється, що дика природа втручається в наше життя, лише тоді ми розуміємо наскільки недосконалий спосіб життя сучасної людини.
День Землі — назва, яку використовують щодо різних заходів, що їх проводять навесні з метою спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого довкілля планети Земля.
Є два основні періоди проведення Днів Землі - у березні (ближче до весняного рівнодення) і 22 квітня. Крім того, окремі активісти й ініціативні групи планують і проводять заходи до Дня Землі ближче до моменту літнього сонцестояння, щоби максимально використовувати теплу погоду і вільний час людей.
26 лютого 1971 року Генеральний секретар ООН У Тан підписав спеціальну декларацію, присвячену цій події. ООН святкує День Землі зазвичай 20-21 березня. Щороку в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку у цей день дзвонить Дзвін Миру.
Вперше День Землі був відзначений у 1970 році. Це свято чистої Води, Землі і повітря. Свято, яке має на меті об’єднати людей планети щодо захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу людей до проблем екології нашої планети. Цей день – нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для вирішення екологічних проблем.
Алексеенко И. Р. Последняя цивилизация? Человек. Общество. Природа / И. Р. Алексеенко, Л. В. Кейсевич. - К. : Наук. думка, 1997. - 410 с.
Железняк Г. В. Загадочные места планеты / Г. В. Железняк, А. В. Козка. - Х. : Кн. клуб, 2006. - 351 с.
Купал З. Великие загадки Земли: Атлантида в свете современных знаний. Загадки бермудского треугольника / З. Купал. - М. : Прогресс, 1989. - 396 с. : ил.
Куприн А. М. Лик Земли / А. М. Куприн. - М. : Недра, 1991. - 112 с. : ил. - (Научно-популярная библиотека школьника).
Мелуа А. И. Космические снимки рассказывают / А. И. Мелуа. - К. : Рад. шк., 1987. - 127 с. : ил.
Портер Д. Детская краткая география : энциклопедия / Д. Портер. - М. : Слово, 1994. - 160 с. : ил. - (Мировые горизонты).
Резанов И. А. Великие катастрофы в истории Земли / И. А. Резанов. - М. : Наука, 1984. 176 с. : ил. - (Человек и окружающая среда).
Томилин А. Как люди изучали свою землю : науч.-попул. кн. / А. Томилин. - Л. : Дет. лит., 1983. - 142 с. : ил.
Филиппов Е. М. Земля в развитии / Е. М. Филиппов. - К. : Рад. шк., 1989. - 191 с. : ил.
Цікава географія / упоряд. С. В. Тишковець. - К. : Кобза, 2004. - 400 с. - (Світ навколо нас).
Янко М. Т. Наша Земля / М. Т. Янко. - К. : Рад. шк., 1981. - 130 с. : іл. - (Бібліотечна серія).
Космонавти неодноразово зазначали, що з космосу Земля виглядає голубою планетою з відносно невеликими частинками суші. Голуба планета? Не планета - тільки її тонка оболонка. Якщо розподілити всю воду рівномірно по поверхні земної кулі, середній радіус якої 6370 км, то утвориться плівка не менше 3 км завтовшки. Не багато води в загальному об’ємі планети. До того ж, основну частину нашого водного потенціалу складає вода, якої не нап’єшся, не використаєш ні в промисловості, ні в сільському господарстві, ні в побуті. 97,75% - це солоні води океанів і морів. Тільки 2,25% - прісні води, половина яких "законсервовані " у вигляді льодяних гігантських шапок Антарктиди, Арктики, Гренландії, високих гір в різних районах Землі. Приблизно стільки ж води - сховано від людских очей в товщі землі. Це підземні води.
Обсяги доступної прісної води рахуються вже не міліонами, а тисячами кубічних кілометрів. Більше всього прісної води на земній поверхні накопичено в озерах і річках. Якщо на мить затримати рух всіх річок земної кулі, то в їх руслах одночасно знаходилося би 2120 км3 води.
Витік більшості річок, великих і малих, знаходиться на болотах, які містять 10300 км3 прісної води. 13000 т води знаходиться в найближчих до земної поверхні слоях атмосфери. На высоті до 1 км концентрація водяного пару в повітрі в середньому складає 2%.
Оце і вся вода, на яку може реально розраховувати людство зараз і в найближчому майбутньому.
У 1971 році в Іранському місті Рамсар була підписана так звана Рамсарська конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовища існування водоплавних птахів. Вона стала першим міжнародним договором про охорону та раціональне використання природних ресурсів. В Україні питання охорони, використання та відтворення водно-болотних екосистем регулюються Законом України “про охорону навколишнього природного середовища” (1991) та Водним кодексом України(1995). Всесвітній День водно-болотних угідь вперше відзначений у 1997 році.
День річки – день для людей, які мають не забувати про те, як їх діяльність може вплинути на річку та її мешканців.
В цей день у багатьох країнах світу відзначається Міжнародний День річок. Ініціатива проведення належить екологічній організації зі Сполучених Штатів Америки під гаслом: «За річки, воду і життя!». Виникнення цього свята пов'язане з антиплотинним світовим рухом, який зародився в 1998 році. Тоді 14 березня в 20 країнах світу пройшло понад півсотні акцій, спрямованих на збереження річок і водойм планети. Цей рух об'єднав понад 10 000 жителів Бразилії, Індії, США, Австралії, Росії, Японії та інших країн.
Вперше думка про відзначення такого Дня була озвучена на Конференції ООН, присвяченій охороні довкілля і розвитку (ЮНСЕД) в 1992 році, в Ріо-де-Жанейро.
Генеральна Асамблея ООН в 1993 році прийняла офіційне рішення про проведення Всесвітнього дня водних ресурсів, що нагадує всім жителям планети про значення і важливість води і продовження життя на Землі. З 1993 року офіційно на всій планеті стали відзначати Всесвітній День води. У червні 1999 р. в Лондоні на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров'я 35 європейських країн, у тому числі і України, підписали протокол з проблем води і здоров'я, який зобовязує оберігати своїх громадян від захворювань, пов'язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій.
У найбільшому місті Бразилії Ріо-де-Жанейро в1992 році відбувся Міжнародний саміт, на якому ухвалили рішення про заснування Дня, присвяченого Світовому океану. З цього часу ця дата відзначається всіма, хто має навіть найвіддаленіше відношення до Світового океану.
У цей день співробітники багатьох зоопарків, акваріумів, дельфінаріїв координують свої зусилля, щоб боротися за збереження біорізноманіття мешканців морських глибин і їх стабільний екологічний стан. Святкують його не тільки люди, чиї професії пов'язані з океаном і його мешканцями, а й ті, кому просто не байдужий екологічний стан водної оболонки нашої планети. У 2008 році Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила, починаючи з 2009 року, відзначати цей День офіційно.
Міжнародний День найбільшої ріки України – Дніпро – відзначається з 1995 року на території трьох країн – України, Росії та Білорусії. Це й не дивно, адже не лише для нашої держави Дніпро є надважливою водною артерією.
Свято День Дніпра носить не лише екологічний характер, але й, передусім, просвітницький. Святкування Дня Дніпра має на меті привернути увагу суспільства до водних ресурсів держави в цілому й використання дніпрової води, зокрема.
В Україні проведення природоохоронної акції – Міжнародного Дня Дніпра – вже стало доброю традицією. Участь у ньому беруть водогосподарські організації басейну р. Дніпро, місцеві органи влади, численні громадські організації тощо.
Досі офіційна дата проведення Дня Дніпра на законодавчому рівні не встановлена, однак, у різних країнах та містах цей день відзначається, як правило, у першу суботу липня.
Всесвітній День моря -
один з міжнародних днів в системі Організації Об'єднаних Націй.
Відзначається з 1978 року за рішенням Х сесії Асамблеї Міжурядової морської консультативної організації (ІМКО) в останній тиждень вересня. Мета Всесвітнього Дня моря - привернути увагу міжнародної спільноти до того, який непоправний збиток морям і океанам наносять надмірний вилов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління. Два найбільш важливі завдання — підвищення безпеки в морі і запобігання забрудненню морського середовища.
Цей день відзначається з 1996 року, коли на конференції у Стамбулі міністри шести причорноморських країн – Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія й Україна– підписали Стратегічний план дій щодо реабілітації та захисту Чорного моря. Життя в Чорному морі тісно пов'язане з тим, що відбувається на його берегах. Воно є унікальним водним об’єктом, бо має найбільший в Європі водозбірний басейн, площа якого становить близько 2-х мільйонів квадратних кілометрів і вкриває практично третину континентальної Європи.
Век Океана / сост. : Б. Г. Воробьев, Л. Н. Скрягин, Ю. А. Юла. - М. : Мысль, 1989. - 412 с. : ил.
Владимиров О. Занимательная океанология : науч.-худож. кн. / О. Владимиров. - Л. : Дет. лит., 1984. - 125 с. : ил.
Дніпро: великі проблеми великої ріки : прогр. ПРООН – ГЕН екол. оздоровлення басейну Дніпра / літ. оброб. тексту Т. Щербаченко. - К. : Айбі, 2003. - 55 с. : іл.
Дубах Г. В. 1001 вопрос об океане и 1001 ответ / Г. В. Дубах, Р. В. Табер. - Л. : Гидрометеоиздат, 1988. - 192 с. : ил.
Зубков А.Е. Все о море / А. Е. Зубков ; под ред. В. В. Дремлюга. - К. : Рад. шк., 1986. - 256 с. : ил.
Кінько Т. Земля. Планета спраги : Україна в контексті глобальної водної кризи / Т. Кінько , М. Кінько. - К. : Літопис–ХХ, 2004. - 288 с. : іл.
Кульский Л. А. Вода знакомая и загадочная / Л. А. Кульский, В. В. Даль, Л. Г. Ленчина. - К. : Рад. шк, 1982. - 120 с. : ил.
Лапоногов А. Н. Днепр: Вчера. Сегодня. Завтра. / А. П. Лапоногов. - Л. : Гидрометеоиздат, 1978. - 70 с.
Малі річки України : довідник /за ред. А. В. Яцека. - М. : Урожай, 1991. - 296 с.
Муранов А. Величайшие реки мира / А. Муранов. - Л. : Дет. лит., 1968. - 303 с.
Пропп М. В. В глубинах пяти океанов. Тридцать лет над водой / М. В. Пропп. - Л. : Гидрометиоиздат, 1991. - 256 с. : ил.
Синюков В. В. Вода известная и неизвестная / В. В. Синюков. - М. : Знание, 1987. - 176 с. : ил.
Слевич С. Б. Океан: ресурсы и хозяйство / С. Б. Слевич. - Л. : Гидрометеоиздат, 1988. - 192 с. : ил.
Сусюмов Е. М. Открывая тайны океана / Е. М. Сузюмов, М. И. Цюпоруха. - М. : Знание, 1991. - 191 с.
Томилин А. Как люди обживают океаны земли : науч.-худож. кн. / А.Н. Томилин. - Л. : Дет. лит., 1985. - 159 с. : ил.
Чапковський А. А у нас водопровод… / А. Чапковський. - М. : Дет. лит., 1973. - 110 с. : ил.
Клімат, погода, природні катаклізми суттєво впливають на продовольчу, життєву, майнову безпеку, на водні ресурси, відпочинок і стійкий розвиток всіх країн.
Міжнародна спільнота, визнаючи небезпеку, пов’язану з постійним погіршенням якості атмосфери, особливо в результаті забруднення озоном, закликає до необхідності захисту клімату, як ресурсу для добробуту теперішніх і майбутніх поколінь.
Щороку 23 березня під егідою ООН проходить Всесвітній День метеорології. Всесвітня Метеорологічна Організація (ВМО) та 188 країн її членів і світова метеорологічна спільнота відзначають.
Всесвітній метеорологічний День. Цього Дня наголошується про набуття чинності в 1950 р. Конвенції ВМО, відповідно до якої була створена Організація. Згодом, а саме в 1951 р., ВМО отримала статус спеціалізованої установи системи Організації Об'єднаних Націй.
Відзначається у зв'язку з проголошенням метеорологами необхідності захисту клімату як ресурсу для добробуту нинішніх і майбутніх поколінь. З метою стабілізації парникових газів в атмосфері на рівні, який би не допускав глобального антропогенного впливу на кліматичну систему, у 1992 році була підписана Рамкова конвенція ООН про зміну клімату, а у 1997 році – Кіотський протокол до неї. Україною протокол був ратифікований 4 лютого 2004 року. У Кіотському протоколі йдеться про обмеження і зниження викидів парникових газів у 2008-2012 роках усіма країнами, які його ратифікували. Згідно з протоколом, Україна та інші держави мають зобов'язання не перевищувати рівня викидів парникових газів у період з 2008 по 2012 роки порівняно з 1990 роком.
Вперше цей день проголошувався згідно резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 1989 року в рамках Міжнародного десятиліття з питань зменшення небезпеки стихійних лих (1990-1999). У 1999 році Генеральна Асамблея вирішила продовжувати щорічно відзначати цю дату в другу середу жовтня, як Міжнародний День по зменшенню небезпеки стихійних лих.
Міжнародна стратегія по зменшенню небезпеки стихійних лих переслідує, перш за все, мету доведення до широкої громадськості важливості засобів запобігання і проведення роз'яснювальної роботи серед населення, яке найбільш схильне до небезпеки стати жертвою стихійних, екологічних і техногенних катастроф.
Вайсберг Дж. Погода на Земле : Метеорология / Дж. Вайсберг. - Л. : Гидрометеограт, 1980. - 245 с. : ил.
Гангнус А. Тайна земных катастроф / А. Гангнус. - М. : Мысль, 1985. - 189 с. : ил.
Зміна клімату : причини, наслідки, рішення / уклад. Н. А. Пустовіт. - К. : Імідж-прінт, 2006. - 32 с.
Литинецкий И. Барометры природы / И. Б. Литинецкий. - М. : Дет. лит, 1982. - 143 с. : ил. - (Знай и умей).
Поживанов М. Катастрофу можно отменить / М. Поживанов. - Мариуполь : Посейдон, 1995. - 224 с.
Рощин А. Н. Сам себе синоптик / А. Н. Рощин. - К. : Рад. шк., 1990 . - 195 с. : ил.
Хофельманн К. Катастрофы вселенной / К. Хофельманн. - М. : Астрель : АСТ., 2003. - 281 с. : ил.
Хренов Л. С. Народные приметы и календарь / Л. С. Хренов. - М. : Агропромиздат, 1991. - 64 с. : ил.
Пустеля – край піску, вітру, сонця і спеки. Часом складається враження, що там немає життя, та це лише на перший погляд. Життя пустелі плине своїм помірним темпом. Пустелі, розташовані в місцях, куди не попадає волога. Більшість знаходяться далеко від морів та океанів і закриті від них горами. Поряд з екватором клімат дуже сухий через постійну спеку.
Завдяки віддаленості від цивілізації, пустелі зберегли унікальні екологічні системи. В деяких країнах пустелі включені до складу національних заповідників. З іншого боку, діяльність людей поблизу пустель (вирубка лісу, побудова гребель на річках) привела до розширення пустель.
Опустелювання - один із найзагрозливіших, глобальних і швидкоплинних процесів сучасності. В 90-х роках воно стало загрозою для 3,6 млн. га найбільш посушливих земель.
В 1995 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 17 червня «Всесвітнім днем боротьби з опустелюванням та посухою.» Державам пропонувалося присвячувати цей День підвищенню інформованості про необхідність міжнародної співпраці в боротьбі з опустелюванням і наслідками засухи, та про хід дотримання положень Конвенції по боротьбі з опустелюванням.
Власова Т. В. Физическая география материков : Евразия, Африка / Т. В. Власова. - М. : Просвещение, 1976. - 462 с.
Губарець В. В. Світ, який не повинен загинути. Людина і довкілля : сучасний аспект / В. В. Губарець, І. А. Падалка. - К. : Техніка, 2009. - 320 с.
Неспокойный ландшафт. - М. : Мир, 1981. - 88 с. : ил.
Охорона ґрунтів : підручник / М. К. Шикула, О. Ф. Гнатенко, Л. Р. Петренко, М. В. Капштик. - К. : Знання, 2004. - 398 с. : іл.
По материкам и странам: Африка, Австралия, Антарктика : кн. для чтения по географии материков / сост. : Н. П. Смирнова, А. А. Шибанова. - М. : Просвещение, 1981. - 207 с. : ил.
Пустыни / А. Г. Бабаев, Н. Н. Дроздов, И. С. Зонн, З. Г. Фрейкин. - М. : Мысль, 1986. - 318 с. : ил. - (Природа мира).
Рослинний світ України — багатий та різноманітний. Він характеризується певним флористичним складом і структурою рослинного світу. Флора країни налічує понад 25 тисяч видів.
Під впливом господарської діяльності людини рослинний світ України дуже змінився: розорано степи, ліси на значних площах викорчувано і замінено на сільськогосподарські угіддя, осушено багато боліт тощо. Тому проблема збереження рослинного світу стала надзвичайно актуальною, життєво важливою.
Постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 р. затверджено Положення про Червону книгу України, яка є основним державним документом з питань охорони тваринного і рослинного світу. Вона містить узагальнені відомості про сучасний стан тварин і рослин країни, які перебувають під загрозою зникнення, і заходи щодо їх збереження та науково обгрунтованого відтворення.
“Червона книга України. Рослинний світ” складається з 5 розділів, що включають статті про 541 вид рослин.
Проголошення Всесвітнього дня лісів одразу ж було підтримано Організацією ООН з питань продовольства та сільського господарства (ФАО), Європейською конфедерацією сільського господарства. Всесвітній день лісів відзначається в день весняного рівнодення в північній півкулі, що за традицією вважається першим днем весни і є символом нового життя та нових починань. Звичайно в південній півкулі цей день є днем осіннього рівнодення, але в будь-якому випадку даний період є сприятливим для посадки та росту дерев.
Щорічно 19 квітня у багатьох країнах світу відзначається красиве весняне свято — День проліска. Історія цього Дня бере свій початок в Англії, де він був заснований в 1984 році. Взагалі в світі, в залежності від кліматичної зони, проліски квітнуть від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то це свято і відзначається саме у цей місяць - квітень. Це свято - символ початку весни і теплих сонячних днів, а сьогодні воно стало улюбленим і популярним в багатьох інших країнах світу.
Проте, на жаль, сьогодні пролісок став жертвою «любові людської». Ці квіти прекрасні, але тільки в природі, адже зірвані квіти «живуть» лише кілька днів. А з вини людей, які варварськи «збирають» проліски, їх на Землі з кожним роком стає все менше і менше. Ще не так давно вони росли в багатьох країнах, але квітучі рослини піддавалися масовому знищенню, а їх цибулини хижацьки викопувалися. Тому в даний час більшість видів пролісків занесено до Червоної Книги як зникаючий вид, збирати їх не можна. Екологи виступають за посилення каральних заходів до «збирачів» пролісків, закликають всіх ставитися до цих квітів обережно і дбайливо.
Європейський День парків організовано Федерацією ЄВРОПАРК. Це європейська організація, яка об'єднує природні території, що охороняються, в тридцяти шести європейських країнах. Проведений вперше в 1999 році, цей день тепер відзначається щорік по всій Європі 24 травня. Дата святкування була вибрана не випадково – саме 24 травня 1909 року в Швеції був створений перший з дев'яти Європейських Національних парків.
Європейський День парків символізує міжнародну солідарність територій, що охороняються. Свято організоване з метою підйому профілю заповідників Європи, а також для того, щоб викликати суспільну підтримку їх роботи. Цього дня проводяться багаточисельні заходи на території і довкола заповідників, присвячені святкуванню природної краси Європи і її культурного надбання, висуваючи на перший план захист парків, як в даний час, так і в майбутньому.
Дата 3-тє грудня відзначається як Міжнародний день боротьби з пестицидами на згадку про велику аварію на пестицидному заводі в Індії. Саме цього дня в 1984 році на хімічному заводі в м. Бхопалі сталася екологічна катастрофа. Тоді були численні жертви, загинули працівники, постраждали мешканці навколишніх населених пунктів. Аби привернути увагу до рішення проблем, які виникають в результаті виробництва, використання небезпечних хімікатів, світова спільнота запропонувала оголосити 3 грудня Днем боротьби з пестицидним забрудненням, який незабаром став Міжнародним.
Девіз Міжнародного Дня - ″Пестициди – безвихідь цивілізації″. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно в світі реєструється близько 2 млн. отруєнь пестицидами, переважно при роботі з ними.
Вакулюк П. Г. Оповіді про дерева / П. Г. Вакулюк. - К. : Урожай, 1991. - 296 с. : іл.
Дмитриев Ю. Большая книга леса / Ю. Дмитриев. - М. : Дет. лит., 1974. - 415 с. : ил.
Єлин Ю.Я. Шкільний визначник рослин / Ю. Я. Єлін, Л. Г. Оляніцька, С. І. Івченко. - К. : Рад. шк., 1988. - 368 с.
Коляда М. Г. Таємниці рослинного світу : дивовижні факти з життя рослин / М. Г. Коляда. - Донецьк : БАО, 2008. - 272 с. : іл.
Куерда Х. Атлас ботаніки / Х. Куерда. - Х. : Ранок , 2005. - 96 с. : іл.
Мережко О. І. Таємниці зеленої фабрики / О. І. Мережко, І. М. Величко. - К. : Наук. думка, 1990. - 104 с. : іл.
Морозюк С. С. Трав’янисті рослини / С. С. Морозюк, В. В. Протопопова. - К. : Рад. шк., 1986. - 159 с. : іл.
Рослини : дит. енцикл. / авт.-упоряд. Л. О. Багрова. - К. : Школа, 1999. - 479 с. : іл. - (Я пізнаю світ).
Ситник К. М. Ботанічні зошити або дванадцять подорожей у світ рослин / К. М. Ситник, В. С. Галузинська. - К. : Академперіодіка, 2004. - 310 с.
Сімкін Б. Ю. Дерева лісів і парків / Б. Ю. Сімкін. - К. : Рад. шк., 1989. - 136 с. : іл.
Смирнов А. Мир растений / А. Смирнов. - М. : Мол. гвардия, 1982. - 335 с. : ил. - (Эврика).
Собко В.Г. Стежинами Червоної книги / В. Г. Собко. - К. : Урожай, 2007. - 280 с. : іл.
Энциклопедия для самых маленьких : удивительные растения / авт. текста Н. Сендерова. - Назрань: АСТ, 2000. - 93 с. : ил.
Тваринний світ України відрізняється розмаїтим видовим складом і нараховує майже 45 тис. видів тварин.
Багато унікальних природних місцевостей, де водяться рідкісні реліктові тварини.
У процесі господарської діяльності зазнають суттєвих змін традиційні біоценози, у результаті чого змінюється видовий склад тварин; багато з них стають рідкісними чи випадковими.
Міжнародний День полярного ведмедя покликаний нагадати людству про необхідність охорони та збереження цього виду тварин. Танення льодовиків і забруднення середовища в результаті розробки нафтових родовищ призводять до зменшення популяції білих ведмедів.
Сьогодні у світі налічується близько 20-25 тисяч полярних ведмедів, з кожним роком їх стає все менше. Якщо не вжити відповідних заходів, до 2050 року через глобальне потепління з планети можуть зникнути дві третини білих ведмедів, стверджують вчені. Ось чому так важливо дбати про чистоту навколишнього середовища.
Міжнародний День полярних ведмедів найбільш актуальний для п'яти країн, де проживають ці хижаки - Норвегії, Гренландії, Росії, Канади та США. У трьох останніх білі ведмеді занесені до Червоної Книги як вид, якому загрожує зникнення.
1 березня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній День кота. Недовго людство мудрувало, коли встановлювало дату свята. Зрозуміло, що це має бути перший день весни, тобто 1 березня, коли після зимового мовчання коти всіх країн вилазять на дерева і "співають серенади".
Ідея свята народилася в Італії. Спершу цей День слугував нагадуванням для господарів мурок, як правильно себе поводити з домашньою тваринкою. Пізніше до свята приєдналися організації захисту братів наших менших, і нині, 1 березня по всьому світу проходять символічні акції протесту проти жорстокого поводження з тваринами.
Святкування Всесвітнього Дня котів влаштовують для 36 видів цих тварин, які знаходяться поруч з людиною у всіх куточках землі. Кожна кішка має свій особливий характер. Ці тварини вимагають поваги до себе, оскільки відчувають себе рівними з людиною.
24 квітня в календарі екологічних дат відзначене як Всесвітній День захисту лабораторних тварин, який був заснований Міжнародною Асоціацією проти хворобливих експериментів над тваринами ( ІнтерНІЧ ) в 1979 році і підтриманий ООН. Спочатку він « відзначався » зоозахисними організаціями в ряді країн , а сьогодні вже по всьому світу активно розвивається рух проти вівісекції ( експериментів і дослідів над лабораторними тваринами), який підтримують активісти різних громадських і зоозахисних організацій.
Серед найбільш часто використовуваних в дослідах тварин - миші, кролики, мавпи і собаки. Щорічно сотні представників цих видів гинуть в лабораторіях. Крім того, тварин використовують при навчанні майбутніх медичних працівників та ветеринарних лікарів.
У Всесвітній День захисту лабораторних тварин в різних країнах проводяться різні масштабні просвітницькі акції та заходи, щоб ще раз привернути увагу громадськості до проблем «братів наших менших», приречених на досліди, і нагадати, що існує альтернативна медицина, косметика, побутова хімія та засоби особистої гігієни.
Ініціатива відзначення Дня дельфінів -полонених була запропонована борцями за права тварин, які вважають неприпустимим використання дельфінів та інших морських ссавців, в мілітаристських цілях і утримання їх у неволі. Ще на початку минулого сторіччя стали з’являтися ідеї використовувати морських тварин у військових цілях.
Свою негативну сторону має і утримання морських ссавців в океанаріумах і дельфінаріях. У природі дельфін протягом доби долає 100 і більше кілометрів і занурюється на глибини в 200 метрів і більше. Ніякі дельфінарії не здатні забезпечити «бранця» такими можливостями. Ультразвук, який видає дельфін при русі, спотворений і багаторазово відбитий в умовах басейну, дезорієнтуює його і завдає величезної шкоди. Хлорована вода ушкоджує шкіру і органи зору. В результаті утримання тварин в неволі, скорочується тривалість їх життя в 5-6 разів. Все це повертає нас до питання: «Чи має людина право утримувати тварин у неволі?» Міжнародний День дельфінів - полонених покликаний привернути увагу громадськості до даної проблеми, з метою забезпечення прав тварин жити вільно в природному середовищі.
Всесвітній День китів та дельфінів (World Whale and Dolphin Day) започатковано у 1986 році Міжнародною китобійною комісією (International Whaling Commission: IWC), яка ввела заборону на китовий промисел.
Заборона діє і понині і означає , що в усьому світі полювання на китів, а також торгівля китовим м'ясом заборонені. Однак, цей День вважається Днем захисту не лише китів, але і всіх морських ссавців. Щорічно в цей День різні природоохоронні групи проводять акції на захист китів та інших морських ссавців. Часто екологи об'єднуються і присвячують цей День захисту одного унікального виду, якому загрожує смертельна небезпека або зникнення. Доречі, 23 липня - не єдина дата, багато країн засновують національні Дні китів. Так, наприклад, Австралія, починаючи з 2008 року, вирішила відзначати Національний День китів в першу суботу червня, а в Америці Всесвітній День китів традиційно відзначають в період літнього сонцестояння - 21 червня.
Необхідно згадати ще одну дату проведення заходів Всесвітнього Дня китів та дельфінів – 19 лютого.
Всесвітній День захисту тварин прийнято відзначати у день смерті Святого Франциска – шанованого католицького угодника, який вважався заступником та покровителем усіх беззахисних, у тому числі тварин. Рішення про щорічне відзначення такого Дня 4 жовтня було прийнято ще у 1931 році учасниками Міжнародного конгресу прихильників руху з захисту природи в Італії. Це рішення підтримали організації, створені з метою захисту тварин у різних країнах світу. В цей День проводять різноманітні заходи з метою підвищення суспільної свідомості та активності громадян щодо захисту тварин.
Всесвітній День свійських тварин відзначається з 1983 року щороку 2 жовтня, у день народження Махатми Ганді – прогресивного борця за гуманне поводження зі свійськими тваринами. Відзначення цього Дня має на меті викрити, оприлюднити, оплакати та досягти зменшення у майбутньому даремних страждань та смерті мільярдів корів, свиней та інших свійських тварин. В цей день також викриваються спустошувальні наслідки впливу інтенсивного тваринництва на стан навколишнього середовища та здоров’я людини.
Цей День безпритульних тварин увійшов до міжнародного календаря згідно з пропозицією міжнародного Товариства Прав Тварин (ISAR) США. Проблема безпритульних тварин знайома кожному великому місту, де гостро стоїть питання будівництва притулків для бездомних тварин.
Представники громадських організацій, а також небайдужі мешканці країн в цей День можуть висловити своє відношення до того, як влада вирішує проблему зниження чисельності безпритульних тварин в місті. Давно доведено, що рівень духовності людини визначається не лише соціальним середовищем, але й характером спілкування зі світом природи. Жорстокість до тварин в дитинстві може перерости у жорстокість до людей.
Міжнародна Ніч кажанів – одне з самих незвичайних природоохоронних свят. Датою святкування "Ночі кажанів" було обрано ніч з 20 на 21 вересня. З 1997 року свято прийнято як загальноєвропейська природоохоронна акція, яку проводять всі країни, що є сторонами Угоди про збереження кажанів в Європі, EUROBATs (угода діє з 1991 р., ратифікована ВР України 19.05.99). Мета Угоди - узгодження дій, розробка і впровадження європейськими державами спільних заходів щодо збереження кажанів та місць їхнього перебування. Одним з пріоритетів діяльності в рамках Угоди є підвищення рівня екологічної свідомості населення стосовно важливості збереження кажанів, а також розвінчення негативних міфів навколо звірків, перед якими багато людей відчувають невиправданий забобонний жах, вважаючи їх вампірами. Проведення "Європейської Ночі кажанів" є значною подією, в якій беруть участь декілька країн Європи, у тім числі й Україна. З 2001 року акцію "Міжнародна Ніч кажанів" у більш ніж 60 країнах проводить організація "EUROBATS". Акція користується незмінним успіхом.
У 2008 році за ініціативою Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) та Ради зі збереження морських ссавців, було встановлено День моржа.
Святкування цього Дня не випадково призначено на 24 листопада. В останні дні осені моржі покидають арктичне узбережжя Чукотського моря і відправляються на зимівлю в Берингову протоку, стаючи на час свого переселення особливо вразливими, і тому потребують особливого захисту.
Проголосивши це свято, захисники природи вирішили таким чином привернути увагу громадськості до проблем тихоокеанських моржів. Ці проблеми ведуть до скорочення чисельності морських ссавців.
Головна проблема — екологічна. Зміна клімату в бік потепління призвела до того, що площа крижаного шару Землі в останні роки стрімко зменшується. В результаті цього моржі змушені переміщатися з льоду на сушу, утворюючи нові берегові лежбища. Масове скупчення моржів на таких лежбищах призводить до загибелі великої кількості молодняку.
Друга проблема, з якою стикаються моржі, — вторгнення людей на їх територію. Освоєння людиною багатих запасів вуглеводів на шельфі Льодовитого океану, розвиток навігації — все це веде до масової загибелі моржів і змушує захисників природи бити тривогу. Сьогодні День моржа відзначається у всіх арктичних регіонах . У свою чергу, представники WWF закликають людей частіше згадувати про нашу спільну відповідальність за збереження дикої природи океану і більш дбайливо ставитися до його мешканців.
Адамсон Дж. Рожденная свободной / Дж. Адамсон. - М. : Армада, 1995. - 445 с. : ил. - (Зеленая серия).
Даррелл Дж. Моя семья и другие звери. Путь кенгуренка / Дж. Даррелл. - М. : Мир, 1982. - 343 с. : ил.
Дарелл Дж. По всему свету. Моя семья и другие звери. Птицы, звери и родственники / Дж. Даррелл. - М. : Армада,1996. - 575 с.
Звероловы / К. Гагенбек, Ч. Майер, Дж. Майкл. - М. : Армада, 1994. - 586 с. : ил. - (Зеленая серия).
Кусто Ж.-И. Лососи, бобры, каманы / Ж.-И. Кусто, И. Паккале. - Л. : Гидрометеоиздат, 1983. - 288 с. : ил.
Линдблад Я. Мир книги джунглей / Я. Линдбланд. - М. : Мир, 1983. - 127 с. : ил.
Лоренц К. З. Человек находит друга. Кольцо царя Соломона / К. Лоренц. - М. : Армада, 1995. - 394 с. : ил. - (Зеленая серия).
Незвичайна енциклопедія тварин / авт. тексту : М. Уолтерс, Дж. Джонсон. - К. : Махаон-Україна, 2000. - 256 с. : іл.
Паттерсон Г. Там где бродили львы. Последние из свободных / Г. Паттерсон. - М. : Армада, 1996. - 413 с. : ил. - (Зеленая серия).
Сандерсон А. Карибские сокровища / А. Сандерсон. - М. : Армада, 1995. - 396 с. : ил. - (Зеленая серия).
Сахарнов С. В мире дельфина и осьминога : рассказы о морских животных / С. Сахарнов. - М. : Малыш, 1987. - 119 с.
Спангенберг Е. Заповедными тропами / Е. Спангенберг. - М. : Армада, 1995. - 430 с. : ил. - (Зеленая серия).
Цеханська О.Ф. Світ тварин / О. Ф. Цеханська, Д. Г. Стрелков. - Х. : Ранок, 2008. - 320 с. : іл.
Цеханська О.Ф. Україна. Живий світ / О. Ф. Цеханська, Д. Г. Стрелков. - Х. : Веста: Ранок, 2008. - 128 с. : іл.
Птахи прикрашають землю, їх весела, дзвінка пісня, яскраве забарвлення оживляє природу, вселяє в нас бадьорість і радість. Проте, з кожним роком все більше видів птахів зменшується за чисельністю, поширенням, багато з них стають рідкісними, або зовсім зникають на великих територіях (на сьогодні повністю зникло близько 200 видів). Для того, щоб запобігти зникненню птахів, їх треба охороняти. Мало занести той чи інший вид на сторінки Червоної книги, прийняти закон про охорону тварин, або певних видів птахів - треба вивчати птахів, знати їхні потреби щодо існування в навколишньому середовищі.
В Україні особлива увага приділяється охороні різних видів птахів, яких занесено до Червоної книги України. Заради збереження багатьох рідкісних і зникаючих видів, створюються природні заповідники, заказники. Рідкісних птахів розводять у вольєрах і випускають потім на волю, у природні для них умови життя (напр., так розводять деяких хижих птахів в Одеському зоопарку). Багато робиться і для збереження звичного середовища їхнього проживання. Людина допомагає птахам, розвішуючи штучні домівки, лаштуючи спеціальні платформи для пташиних гнізд. Важливо також підгодовувати пернатих у скрутні часи, як-от узимку.
Птахи, що населяють міста – мабуть, найпомітніша частка міської фауни. Їх чутно, їх видно, найчастіше городяни знаходять їх гнізда. Буває, що птах вибирає своїм будинком ваш балкон або щілину під карнизом. Птахи викликають найбільший інтерес і дослідницький азарт.
Міжнародний День птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера" і не випадково саме в квітні. 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція по охороні птахів, до якої Україна приєдналася в 1927 році.
День птахів - це не лише чергова річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. Вперше цей День, як масове дитяче свято, став проводитися в Сполучених Штатах Америки. Організатором виступив педагог з містечка штату Пенсільванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбургська Телеграфна хроніка», що почала популяризацію Дня птахів. За традицією в цей час в очікуванні птахів розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки».
Екологічне свято - Міжнародний День перелітних птахів - відзначається з 1993 року в другу суботу травня. Ініціаторами свята виступили вчені-орнітологи лабораторії Корнелла . Незважаючи на статус всесвітнього, це свято відзначається лише в деяких країнах, найбільш активно в США і Канаді. У ряді інших країн існують свої «пташині» свята, які випадають на інші дати.
Україна приєдналася до Міжнародної Конвенції з охорони птахів в 1927 році. Головне завдання Міжнародного Дня перелітних птахів - привернути суспільну увагу до глобальних екологічних проблем, зокрема, організації безпечного і вільного переміщення перелітних птахів від місць зимівлі до місць літнього проживання і назад.
Такі Дні проводяться з ініціативи товариств охорони птахів. До них долучаються усі бажаючі. Під час акції фіксується, які види птахів зустрічаються у тій чи іншій місцевості, в якій кількості, особливості їх поведінки тощо. Основною метою цієї акції є заохочення широкого загалу людей до пізнання світу пернатих і привернення уваги до проблем їх збереження, оскільки, внаслідок діяльності людини і забруднення довкілля, чисельність деяких видів значно зменшується, або ж знаходиться під загрозою зникнення. Результати своїх спостережень учасники акцій надсилають в товариства охорони птахів і такі результати опрацьовуються, узагальнюються та оприлюднюються.
8 вересня вся планета відзначає Міжнародний День Журавля.
Історія свята починається в 2002 році, коли ініціатива робочої групи з захисту журавлів Євразії по організації такого екологічного свята, була підтримана Секретаріатом Боннської Конвенції з охорони мігруючих видів тварин. Також до засновників приєдналися - Глобальний екологічний фонд, Міжнародний фонд охорони журавлів. Поступово до свята приєдналися інші екологічні організації. На даний момент Міжнародний День журавля відзначають в Росії, США, Китаї, Україні, Вірменії, Ірані, Узбекистані, Туркменістані, Казахстані, Монголії.
Час проведення Дня Журавля вибрали не випадково. Саме в цей період відбувається міграція цих птахів на місця зимівель - в Іран та Індію Як і в будь-якому іншому "іменному" екологічному святі, головне завдання проведення Дня Журавля - привернути увагу людей до проблем охорони та збереження цих птахів. Для цієї мети екологічні організації проводять різні заходи, в наукових організаціях відбуваються читання та обговорення наукових дисертацій по "журавлиним" темам.
Міжнародний День Журавля також відбувається у вигляді публікацій у ЗМІ, різних акцій, конкурсів, фестивалів, фото- і відеовиставок, екскурсій в зоопарки, а також відвідування місць скупчення журавлів, де будь-хто може взяти участь у підрахунку птахів.
Благосклонов К. Н. Охрана и привлечение птиц / К. Н. Благосклонов. - М. : Просвещение, 1972. - 238 с. : ил.
Воїнственський М. А. Птахи / М .А. Воїнственський. - К. : Рад. шк., 1984. - 303 с. : іл. - (Бібліотечна серія).
Голованова Э.Н. Птицы возле дома / Э. Н. Голованова. - Л. : Гидрометеоиздат, 1990. - 183 с. : ил.
Дмитриев Ю. Соседи по планете: Птицы / Ю. Дмитриев. - М. : Дет. лит., 1984. - 304 с. : ил.
Жердев Э. С. Пернатая радуга : справ. пособие / Э. С. Жердев . - М. : Лес. пром-сть, 1988. - 295 с. : ил.
Охота за голосами : кн. об охоте с магнитофоном / сост. Н. Сладков. - Л. : Дет. лит., 1982. - 207 с. : ил.
Розовые чайки и черные журавли / сост. Н. И. Сладков. - Л. : Дет. лит., 1985. - 206 с. : ил.
Симкин Г. Н. Певчие птицы : справ. пособие / Г. Н. Симкин. - М. : Лес. пром-сть, 1990. - 399 с. : ил.
Смогоржевский Л.О. Охорона та приваблювання птахів : посіб. для вчителів / Л. О. Смогоржевский, А. П. Федоренко. - К. : Рад. шк., 1986. - 70 с. : іл.
Соколов-Микитов И.С. Звуки земли : рассказы о птицах / И. С. Соколов-Микитов. - М. : Дет. лит., 1971. - 126 с. : ил.
Соколов Л.В. Почему перелетные птицы возвращаются домой : науч.-попул. лит. / Л. В. Соколов. - М. : Наука, 1991. - 176 с. - (Человек и окружающая среда).
Храбрый В. М. Школьный атлас – определитель птиц : кн. для учащихся / В. М. Храбрый. - М. : Просвещение, 1988. - 224 с. : ил.
Штейнбах М. В. Мир лесных птиц : фотоальбом / М. В. Штейнбах. - М. : Советская Россия, 1984. - 206 с. : ил.
Радіація - невід'ємна частина оточуючого нас середовища. Вона потрапляє в навколишнє середовище з природних джерел і з джерел, створених людиною (діяльність атомних станцій і випробування ядерної зброї). До природних джерел радіації відносяться: космічне випромінювання, радіоактивні породи, радіоактивні хімічні речовини і елементи, виявлені в їжі і воді. Вчені називають всі ці види природної радіації терміном "радіаційний фон".
Інші форми радіації надходять в природу в результаті діяльності людини. Люди отримують різні дози радіації з таких джерел, як, наприклад, медичний, або стоматологічний рентген.
6 серпня світова спільнота відзначає День Хіросіми. Цього дня 1945 р. американська авіація піддала атомному бомбардуванню японське місто Хіросіму. Наступна бомба була скинута 9 серпня на Нагасакі. Внаслідок двох бомбардувань постраждали близько 300 тисяч осіб.
6 серпня 1955 року в Хіросімі відбулася перша міжнародна конференція за заборону атомної і водневої зброї. Відтоді місто, постраждале від атомного бомбардування, стало символом боротьби проти зброї масового знищення, а День Хіросіми став відзначатися міжнародним співтовариством як Всесвітній День боротьби за заборону ядерної зброї.
У самому місті цього Дня щорічно проходить церемонія пам’яті. Тут встановлений пам'ятник жертвам Хіросіми у вигляді сірого бетонного шатра. Усередині пам’ятника - вапняна плита, під нею - скринька з іменами загиблих. Щороку до цього списку додається приблизно 100 нових імен. На братській могилі накреслені слова: "Спіть спокійно, помилка не повториться".
Недалеко від пам’ятника знаходиться Меморіальний музей миру, поблизу якого висить дзвін. Напис на ньому свідчить: "Нехай кожен, хто проходить повз, ударить у дзвін, щоб той завжди нагадував нам про загрозу атомної війни".
26 квітня 1986 року Україна пережила найпотужнішу техногенну аварію в світі на Чорнобильській АЕС, яка стала символом найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. На четвертому енергоблоці станції пролунав страшний вибух. Серед усіх трагедій, які пережило людство, Чорнобильська катастрофа немає аналогів за масштабами рукотворного забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я, психіку людей, їх соціальні, економічні і побутові умови життя. З того часу цей День перетворився в День скорботи за жертвами Чорнобильської трагедії та День перестороги щодо відповідального використання мирного атому.
Авраменко Н. Л. Екологія : навч. посіб. / Н. Л. Авраменко, С. Я. Цимбалюк. - Ірпінь : Нац. ун-т ДПСУ, 2009. - 254 с.
Батлук В. А. Основи екології : підручник / В. А. Батлук. - К. : Знання, 2007. - 519 с.
Безак–Мазур Е. Транскордонні проблеми токсикології довкілля / Е. Безак–Мазур, Т. Шендрік. - Донецьк, 2008. - 300 с.
Біль і тривога Чорнобиля / упоряд. Ю. В. Сафонов. - К. : ВАТ Київ. Правда, 2006. - 288 с. : іл.
Гусєв О. П. 25 років віч-на-віч з Чорнобилем : докум.-публіцист. твір / О. П. Гусев. - К. : Літопис – ХХ, 2011. - 624 с.
Екологічні аспекти забруднення компонентів природного середовища. Серія “Стан навколишнього середовища” / Б-ка всеукр. екол. ліги, Всеукр. екол. ліга, Центр екол. освіти та інформації. - 2010. - № 6 (78), червень. - 27 с.
Екологічні наслідки радіаційного забруднення. Серія “Екологічна освіта та виховання” / Б-ка всеукр. екол. ліги, Всеукр. екол. ліга, Центр екол. освіти та інформації ; упоряд. Т. В. Тимочко. - 2006. - № 4 (28 ) квітень. - 42 с.
Екологічні наслідки радіаційного забруднення. Серія “Стан навколишнього середовища” / Б-ка всеукр. екол. ліги, Всеукр. екол. ліга, Центр екол. освіти та інформації ; упоряд. : Т. В. Тимошко, О. Б. Гуленко. - 2007. - №5 (41) травень. - 38 с.
Жук І. Діти і радіація / І. Жук. - К. : Веселка, 2003. - 23 с. : іл.
Загреба М. Пропусти Чорнобиль крізь серце : фотоальбом / М. Загреба. - К. : Спалах, 2002. - 119 с. : фотоіл.
Природа. Екологія : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд. А. А. Ходоренко. - Х. : Фоліо, 2008. - 315 с. - (Дитяча енциклопедія).
Було б неправдою говорити, що проблема сміття нова. Якось в одній з телепередач про сліди перебування первісних людей було показано купу сміття завдовжки кілька десятків метрів, заввишки 2-3 і завширшки кілька метрів. Вона складалася з черепашок молюсків, які люди колись видобували у сусідній водоймі і з’їдали, викидаючи рештки через плече. Так потроху і набралося близько тисячі тонн...
Відходи завжди можна було відвезти подалі або закопати — просто тим, або іншим способом прибрати «з очей геть». У прибережних містах відходи досить часто просто скидалися в море. Екологічні наслідки поховання сміття через забруднення підземних вод і ґрунтів виявлялися іноді через декілька років, або навіть через декілька десятків років, проте були від цього не менш руйнівні.
У суспільній свідомості поступово сформувалася ідея про те, що закопування відходів в землю, або скидання їх у море — це неприпустиме перекладання проблем сьогодення на плечі нащадків. Паралельно окреслилася й інша тенденція: чим жорсткіше було законодавство з контролю стану води і повітря, тим більше вироблялося твердих токсичних відходів, оскільки всі методи очищення газоподібних і рідких середовищ призводять до концентрації забруднювачів у твердій речовині: в мулі, опадах, золі тощо.
Україна виробляє десятки мільйонів тонн різних побутових відходів, і щорічно, ця гора зростає на 5%. У зв'язку з низьким рівнем технологічних процесів обсяг утворення промислових відходів в Україні в 6,5 разів вище, ніж у США, і в 3,2 рази вище, ніж в країнах ЄС. Громадськість багатьох країн щороку організовує різноманітні акції по прибиранню сміття. Скажімо, "Очистимо планету від сміття" – всесвітня акція, яку вперше провели жителі Австралії кілька років тому, очищаючи океанські пляжі. Поступово до неї приєдналися люди багатьох країн, і тепер щороку в третій тиждень вересня в ній приймають участь сотні людей у всіх куточках земної кулі. Не лишилась осторонь і Україна. Один тиждень вересня громадські екологічні організації, за участю школярів та інших жителів багатьох наших міст прибирають вулиці, парки та сквери.
Вильдман И. Чем мы дышим? / И. Вильдман, А. А. Гаца, В. Дишлевый. - К. : Поэзия, 2002. - 47 с. - Вып. № 14. - (Созвучие).
Впровадження ресурсно та енергозберігаючих технологій. Серія “Стан навколишнього середовища” / Б-ка всеукр. екол. ліги, Всеукр. екол. ліга, Центр екол. освіти та інформації. - 2010. - № 2 (74) лютий. - 27 с.
Екологічні аспекти поводження з побутовими відходами. Серія “Стан навколишнього середовища” / Б-ка всеукр. екол. ліги, Всеукр. екол. ліга, Центр екол. освіти та інформаці. - 2010. - № 5 (77) травень. - 23 с.
Екологічні ризики. Серія “Охорона навколишнього середовища” / Б-ка всеукр. екол. ліги, Всеукр. екол. ліга, Центр екол. освіти та інформації ; упоряд. Т. В. Тимочко. - 2007. - № 9 (45) вересень. - 36 с.
Забруднення: екологічні аспекти. Серія “Стан навколишнього середовища” / Б-ка всеукр. екол. ліги, Всеукр. екол. ліга, Центр екол. освіти та інформації. - 2007. - № 12 (48) грудень. - 39 с.
Мусієнко М. М. Екологія. Охорона природи : слов.-довід. / М. М. Мусієнко, В. В. Серебряков, О. В. Брайон. - К. : Знання, 2002. - 550 с.
Реймерс Н. Ф. Охрана природы и окружающей среды : слов.-справ. / Н. Ф. Реймерс. - М. : Просвещение, 1992. - 320 с. : ил.
Чайка В. Є Екологія : навч. посіб. / В. Є. Чайка, В. В. Чайка. - Вінниця, 2002. - 408 с. : іл.
Гори - це не просто камені. Це абсолютно божевільне поєднання каменю, снігу, дерев, річок, струмків, квітів, озер...
Дивовижна магія вершин проявляється через їх гірську природу. Думаю, що кожен, хто випробував її на собі, підтвердить, що в горах і трава зеленіша і сонце яскравіше, і фарби насиченіші. Ця магія життя така ж потужна як і самі вершини. Тут живуть давні легенди. В горах ми шукаємо справжніх відчуттів і справжню живу природу. Шукаємо справжнє життя і те, що зможе нас зробити самими собою. Причини та мотиви у нас можуть бути різними – це виклик собі, відпочинок, спосіб заробітку, боротьба з комплексами і страхами, тренування і здоровий спосіб життя, зміна діяльності, відхід від об'єктивної реальності, участь у житті колективу, який гуртується реальними труднощами…
11 грудня відзначається Міжнародний День гір (International Mountain Day), встановлений за рішенням 57-ї Генеральної Асамблеї ООН у січні 2003 року.
Генеральна Асамблея ООН закликала міжнародне співтовариство організовувати в цей День заходи з метою популяризації значення стійкого розвитку гірських регіонів.
Просвітницькі заходи, як правило, включають тематичні книжкові ярмарки, симпозіуми, лекції та семінари, також проводяться тематичні заняття в школах. Товариства любителів гір зазвичай проводять пізнавально-розважальні заходи на тижні, що включають 11 грудня.
Географія : дит. енцикл. / авт.-упоряд. М. О. Володарська. - Х. : Фоліо, 2006. - 318 с.
Географія для старшокласників та абітурієнтів : відповіді на всі питання нової програми : навч. посіб. / А. Б. Олійник, П. Г. Шищенко, А. В. Степаненко, П. О. Масляк. - К. : Знання, 2006. - 455 с. : ил.
Губарець В. З чарівних комор підземелля. Світ корисних копалин України / В. В. Губарець, І. А. Падалка. - К. : Техніка, 2003. - 256 с.
Залиханов М.Ч. И снег, и град, и горы / М. Ч. Залиханов, К. С. Лосев. - Л. : Гидрометеоиздат, 1991. - 144 с. : ил.
Кравчук П. А. Географический калейдоскоп / П. А. Кравчук. - К. : Рад. шк., 1988. - 143 с. : ил.
Супруненко Ю. П. Эти удивительные горы : кн. для 8-10 кл. / Ю. П. Супруненко. - М. : Просвещение, 1987. - 160 с. : ил. - (Мир знаний).
Тола Х. Атлас фізичної географії / Х. Тола. - Х. : Ранок, 2005. - 95 с. : іл.
Эверест: юго-западная стена / сост. А. М. Замятнин. - Л. : Лениздат , 1984. - 222 с. : ил.