Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

Зберігаймо ж люди, пам'ять родоводу

 

Матеріал подано без змін

 

Зберігаймо ж люди, пам'ять родоводу

(З досвіду роботи Баришівської ЦБС відділу культури та туризму Баришівської селищної ради Броварського району Київської області)

 

28 травня 2025 року, з нагоди Всеукраїнського дня краєзнавства, в читальній залі Баришівської центральної бібліотеки для дорослих Баришівської ЦБС відділу культури та туризму проведено круглий стіл «Свята земля, де нам судилось жити». На нього запросили відомих краєзнавців нашого краю, ентузіастів: Павла Лисенка, Лідію Євдокименко, Віктора Калашніка, Олега Синицю, Віктора Осипенка, Зою Гніденко, Олександра Кармазіна, подружжя Олександра та Людмили Лисенків.

Модератор заходу Галина Пацаловська, директор Баришівської ЦБС, привітала присутніх з святом краєзнавців  та  15-річчям з дня заснування літературно-мистецького об’єднання «Краєзнавча Баришівщина».  15 років поспіль в бібліотеці відбуваються зустрічі з видатними людьми нашого краю, краєзнавці діляться своїми здобутками  дослідженнями історії Баришівщини.

Галина Василівна провела огляд книжкової виставки, де представлені краєзнавчі дослідження присутніх на заході, що знайомлять нас з розмаїттям, особливостями, традиціями та звичаями  Баришівщини. Серед них і бібліографічні посібники: «Краєзнавці-дослідники Баришівського району» (2017 рік)  та «Річки нашого краю» (2015 рік) Баришівської центральної бібліотеки для дорослих, які підготувала Надія Скидан.

Павло Лисенко привітав  онлайн з Днем краєзнавства краєзнавця Євгена Бабича, який зараз лікує наших захисників на передовій. Він відгукнувся на привітання і написав декілька рядків, які стосуються заснування Баришівки.

А далі відбулася змістовна розмова-діалог, де запрошені розповіли про свої здобутки, обмінялись своїми  думками, задумами, планами на майбутнє в подальшому дослідженні рідного краю.

Дуже багато на краєзнавчій ниві працює Павло Лисенко. На 95% в нього підготовлені до друку книги «Літопис Свято Троїцької церкви» та «Історія Благовіщенської церкви», але робота над ними зупинилася після повномасштабного вторгнення рф до України. Павло Олександрович згуртував краєзнавців і  веде у мережі  Фейсбук групу «Баришівський край (краєзнавство)».  Він розповів про свій візит до доктора мистецтвознавства Тетяни Кари-Васильєвої, коли він працював над фільмом про Гликерію Цибульову. Павло Олександрович гордиться своєю роботою і запропонував провести обговорення фільму «Доля вишита нитками» про майстриню художньої вишивки Гликерію Кузьмівну Цибульову (1896-1989), який є у відкритому доступі в мережі Інтернет (https://www.youtube.com/watch?v=8pHS35lPKww)

 Подружжя Олександра та Людмили Лисенків  цікавляться минувшиною,  багато знають про рідний край, вивчають історію свого роду. Людмила, внучка Павла Ціркуна, в будинку якого проживав неокласик Віктор Петров у 20-х роках минулого століття. Вони відшукали в сімейному архіві унікальні фото  сім’ї  Ціркунів (1912-1940 років) та розповіли про свій  родовід.

Лідія Євдокименко цікавиться вивченням походження прізвищ та їх поширенням,  топонімами, гідронімами на карті Баришівщини.  Звідки в селі Веселинівка з’явилися Чорнобривцева долина та Медове болото?  Вона повідомила, що сьогодні в Австралії  навчаються по підручнику нашого земляка Григорія Коваленка, по його малюнках пташок.

 До когорти краєзнавців долучається молодь, серед них наш земляк Антон Кармазін, його нарис про Баришівщину, вміщений у книзі «Розповідаємо про рідний край». Його батько Олександр Кармазін, передав від наукової співробітниці Національної бібліотеки України ім Вернадського, його невістки Ірини Дубровіної  ксерокопію нашої  місцевої  газети  «Прапор колективіста» за  3 листопада 1930 року.

Віктор Калашник розповів історію видання місцевої газети, яка називалась «Прапор колективіста» з 1930-1962 рік. В 1962 році газету закрили, а  в 1965 році вона відновила діяльність під назвою «Баришівські вісті».  Він повідомив цікаві факти про археологічні розкопки  та знахідки біля  Хлопкова і  про ботанічний заказник «Дубина» біля Бакумівки.

Віктор Осипенко  розповів про джерела на території нашої громади,  зникле джерело в селі Пасічна, історію «Сергієвої криниці», яка знаходиться в Дернівському лісі, на шляху «Баришівка-Паришків». Вода – джерело життя, безцінний дар природи. Віктор Миколайович прочитав два вірші про криниці, які його дуже вразили. 

Багато краєзнавчих матеріалів у жителя села Морозівки Олега Синиці. Його статті неодноразово публікувались на сторінках газети «Баришівський вісник». Зараз публікується у мережі Фейсбук, працює  з матеріалами Баришівського архіву, та мріє про  видання своєї книги.

Зоя  Гніденко  дослідила і намалювала карту зміни русла річки Ільта. На її думку, проаналізувавши грунти, підвищення і низини, річка протікала в Баришівці, а її русло змінилось при будівництві залізниці.

 Такі зустрічі, це ще одна нагода дізнатись щось нове, підкреслити важливість вивчення рідного краю, ми можемо не тільки зберегти пам'ять про наше минуле, а й залучити нові покоління до глибокого вивчення місцевої історії.

Зав. методично-бібліографічним відділом

Баришівської ЦБС

Наталія Лавріненко