Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

«Писанка мальована, з любов'ю подарована» - майстер-клас по писанкарству - з досвіду роботи сільської бібліотеки Чабанівської селищної ТГ Фастівського району, Київської області

 

Матеріал подано без змін

 

«Писанка мальована, з любов'ю подарована» - майстер-клас  по писанкарству

(З досвіду роботи сільської бібліотеки Чабанівської селищної ТГ Фастівського району, Київської області)

 

ПИСАНКА

(акровірш)

Писачком візерунок виводжу

Ич, як гарно лягає віск.

Сміливо веду, не пошкоджу,

А свічка горить, чути тріск.

На яєчку символіка різна -

Кодування народу в віках -

Ажурна, цікава, барвиста красується у руках.

Світлана Суниця

 

Українська писанка – символ весняного відродження природи, зародження життя, продовження роду, символ сонця, тепла і вічності, а також незамінний атрибут Великодня.

Виготовлена   власноруч, вона є надійним оберегом для родини та оселі і водночас є чудовим символом Великодніх свят.

Традиція писанкарства в Україні налічує тисячі років і передує запровадженню християнства в Україні: на яйцях малювали воском, щоб створити візерунок; далі додавалась фарба, щоб надати яйцям чудових кольорів, — фарба не діє на покриті воском частини яйця. Коли все яйце було пофарбоване, віск видалявся, залишався тільки кольоровий візерунок.

Звичай розписувати писанки на Великдень виник ще в дохристиянські часи як атрибут весняних культових обрядів, пов’язаних з прославлянням весняного пробудження усього живого на землі. Яйце завжди було загадкою для людини: неживе, воно давало початок новому життю. Тому його почали вважати символом самого життя, уособленням чарівної сили добра. День весняного сонця (час пробудження матінки-землі, підготовки до польових робіт) називався Великоднем. У цей день святкували перемогу світла над темрявою, життя над смертю, весни над зимою.

Про все це , користувачі сільської бібліотеки дізналися з цікавої народознавчої розповіді Наталії Фененко, члена Спілки майстрів народного мистецтва України. Вже стало доброю традицією напередодні великого свята Великодня збиратися в сільській бібліотеці для розписування писанок разом  Наталією Петрівною, яка провела захоплюючий майстер-клас "Писанка мальована, з любов'ю подарована».

Діти та дорослі із задоволенням та великим старанням розписували писанку «Дерево роду» Лише просто спостереження за процесом писання писанки приносить легкість і душевний спокій. Такий витончений процес  вимагає великої майстерності та зосередженості, водночас дотримання давніх традицій.

Розпис писанки завжди індивідуальний. Ви обираєте ті візерунки, які символізують Ваші бажання на найближчий рік та створюєте власний символ Великодня.  Власноруч створені диво - писанки вийшли яскравими та кольоровими.  Учасники майстерки забрали їх додому, аби милуватися ними упродовж  Великодніх свят.

 

Малювали квіти діти -

Весни сонячні привіти.

Вийшла гарна і барвиста

Мальованка урочиста

Світлана Суниця

 

 Майстер - клас подарував усім учасникам позитивні емоції та гарний настрій.

 Щиро вдячні Наталії  Фененко за можливість  долучитись  до магічного дійства створення писанки!

Олена Сурга,

завідувачка сільської бібліотеки

Чабанівської селищної ТГ

Фастівського району, Київської області