Книги КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей» – Українські гетьмани: сторінки слави та звитяги
Історія України – це не лише сухі факти та дати, а й історії про людей, чиї долі перепліталися з долею нашої держави. Ці книги допоможуть вам поринути у вир подій козацької доби та дізнатися більше про гетьманів, козаків та їхні відносини з Османською імперією.
Дегтяренко, Я. Гетьмани України. Павло Тетеря. Іван Брюховецький / Ярослава Дегтяренко ; дизайн В. Карасьов. – Київ : Брайт Букс, 2024. – 272 с. : іл.
Життєписи видатних українських гетьманів XVII століття Павла Тетері та Івана Брюховецького.
Павло Тетеря — український дипломат, військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави Правобережної України. Був у складі українського посольства в Москві для оформлення Переяславської угоди. Ставши гетьманом, проводив політику на скасування унії України із московським монархом. Зять гетьмана Богдана Хмельницького.
Іван Брюховецький — український військовий, політичний і державний діяч, дипломат. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній Україні. У січні 1668 року відкрито порвав із Московським царством, закликав до об’єднання з Правобережжям і вислав до Османської імперії посольство з проханням прийняти козаків під протекцію султана Мехмеда IV. Тоді ж уклав союз із Кримським ханством і спільно з кримськими татарами виступив проти московської армії Григорія Ромодановського.
Терлецький, В. Гетьмани України. Петро Конашевич-Сагайдачний. Іван Сулима / Валентин Терлецький ; худож. Н. Павлусенко. – Київ : Брайт Букс, 2024. – 288 с. : іл.
Петро Конашевич-Сагайдачний став предтечою відновлення української держави, зробив велетенські кроки з розвитку військового мистецтва, освіти, культури, релігії в Україні.
Книжка розповідає про найбільші перемоги гетьмана Сагайдачного — блискучі морські операції в Чорному й Азовському морях. Зокрема, взяття потужної чорноморської фортеці Варна, захоплення міст Аккерман, Ізмаїл і Килія, участь у розгромі турецького флоту під Очаковом, у взятті приступом із моря потужних турецьких фортець Синоп і Трапезунд, у штурмі й спаленні передмість Стамбула та знищенні османського флоту. А також про розгром татарського війська й спалення Перекопа, знищення каральної турецької армії Ібрагіма-паші в приазовських степах, штурм Москви. І, звичайно, про блискучу перемогу над велетенською султанською армією під Хотином, у наслідку чого саме запорозькі козаки порятували Європу від османського поневолення.
Життєпис лицаря та гетьмана Івана Сулими може стати основою не лише для карколомних пригодницьких романів чи захопливих серіалів, а й надихати покоління українців дбати про свою землю. Гетьман Сулима, єдиний із-поміж тогочасних військових діячів Речі Посполитої, був нагороджений золотою медаллю Папи Римського Павла Боргезе за безпрецедентний подвиг — захоплення з товаришами-невільниками турецької галери, транспортування її до Риму й піднесення як подарунка понтифікові.
Чухліб, Т. Козацька Україна і султанська Туреччина: від війни до миру / Тарас Чухліб ; ред. С. Вербич. – Київ : Арій, 2024. – 384 с. : іл
У пропонованій книзі схарактеризовано українсько-турецькі відносини протягом XVII — початку XVIII століть. Особливу увагу звернуто на підписання мирних договорів гетьманів Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Юрія Хмельницького та Пилипа Орлика із султанами Османської імперії.