«Хроніка війни» – виставка-огляд до Дня Збройних Сил України
«Хроніка війни» – виставка-огляд до Дня Збройних Сил України.
Ознайомитися з виставкою та взяти вподобані книги можна в Київській обласній бібліотеці для дітей за адресою вул. Андрія Верхогляда 8
Бура Д. Хроніка війни. 2014-2020 : у 3-х т. Від Майдану до Іловайска / Д. Бура, О. Красовицький; ред. О. В. Красовицький. – Харків : Фоліо, 2020. – Т. 1 – 478 с.: іл. – (Хроніка).
Це документальне дослідження, літопс-хроніка подій 2014-2020 років в Україні, від завершального етапу Майдану до наших днів. Метою написання книги було прагнення переосмислити нову історію, нагадати хронологію подій, що призвели до анексії Криму Російською Федерацією і початку гібридної збройної військової агресії РФ на Донбасі. Упорядники переглянули та хронологічно впорядкували тисячі публікацій щоденних новин та повідомлень з официальних джерел. Сухі інформаційні рядки зведень проілюстровані свідченнями безпосередніх учасників подій, процитованих із книг-хронік, що вишли раніше у видавництві «Фоліо». Долучені спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю у перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, про новітніх героїв, хто заплатив найдорожчу ціну за спокій та добробут українців. Ця книга – нагадування світовому суспільству про те, що російсько-українська війна триває, і не можна забувати про тих, хто зі зброєю в руках фактично захищає благополуччя Європи.
Перший том охоплює період з кінця лютого 2014 року до перших днів вересня 2014 року.
Другий том висвітлює події з вересня 2014 року до 20 лютого 2015 року.
Бура Д. Хроніка війни. 2014-2020 : у 3-х т. П’ять років гібридної війни / Д. Бура, О. Красовицький; ред. О. В. Красовицький. – Харків : Фоліо, 2020. – Т. 3 – 478 с.: іл. – (Хроніка).
У третьому томі подається хроніка новин від кінця лютого 2015 року до 31 жовтня 2020 року.
Вовк І. Ізоляція. Таємні в’язниці Донбасу в оповідях врятованих від тортур та смерті / Ірина Вовк, Дар’я Бура; худож. О.Гугалова-Мешкова. – Харків: Фоліо, 2020. – 348с. : іл. – (Хроніка)
Спогади тих, хто пройшов пекло і вижив: бранців донецьких і луганських підвалів, сумнозвісної «Ізоляції» та донбаських колоній. Це оповіді тих, кого вдалося обміняти 29 грудня 2019 року, тих, хто втішився відчуттю української землі на КПВВ «Майорськ». Попри суперечки щодо самого обміну: неоднозначність тих, хто повернувся до України і біль через звільнення «беркутівців», додому таки повернулися й ті, хто жертвував життям, сім’єю, спокоєм і здоров’ям заради рідної української землі. Про життя «до» і «після», про життя Донбасу в часі війни, про звірства і злочини бойовиків, про жахи і тортури в полоні в цій книзі розповідають українські військовики, журналісти, блогери, помічники військових, медики й місцеві мешканці.
Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Іловайск / Ірина Вовк; ред. О. І.Думанська; худож. О.А.Гугалова-Мєшкова. – Харків: Фоліо, 2020. – 475 с. : іл. – (Хроніка)
Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, – це потреба людської пам’яті, пам’яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.
Перша частина тритомника «На щиті» відтворює в оповідях становлення українського війська в умовах ворожого вторгнення й сепаратистського руху. Імена перших загиблих під «Градами», у літаку чи у гелікоптері, «на броні» чи «на розтяжках», на кургані Савур-могила, в Луганському аеропорту чи в підступному «зеленому коридорі» Іловайська вже належать новітній історії.
Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Донецький аеропорт / Ірина Вовк; ред. О. І. Думанська; худож. О. А.Гугалова-Мешкова. – Харків: Фоліо, 2020. – 572 с. – (Хроніка).
Друга книга тритомника – про загиблих у «котлі» Цвітних Пісків (цей епізод війни чомусь лишився непоміченим), про розстріляну Луганщину під містом промовистого імені – Щастя, про донецький форпост – ДАП, що у свідомості громадян постає «символом», за який полягли герої-кіборги, полонені й розстріляні після тортур.
Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Дебальцеве / Ірина Вовк; ред. О.І. Думанська; худож. О. А. Гугалова-Мешкова. – Харків: Фоліо,2020. – 604 с. :іл. – (Хроніка)
Третя книга тритомника – оповіді про оборонців Дебальцевого, загиблих спекотного літа 2014-го і у найтяжчі зимові місяці 2015-го; про непохитних вояків Світлодарської дуги, про героїв Авдіївки, Зайцевого й Мар’їнки, що пролили свою кров на точках «нуль». Вояки оживають у спогадах матерів і батьків, братів і сестер, дружин і дітей, щоб ми не змарнували історичного шансу незалежності.
Глотов С. У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту / С. Глотов, А. Глотова, А. Воронова; Ю. Руденко, Д. Путята; худож. В. М. Карасик. – Харків : Фоліо, 2018. – 540с. : іл. – (Хроніка)
Ця книга – результат спроби зібрати та проаналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни. У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень – початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима – весна 2013–2014 років). Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій – військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, – а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.
Котлярчук А. Добровольці. Доба героїв / Андрій Котлярчук. – Київ : Мистецтво, 2019. – 320 іл.
Фотопроект історії війни Андрія Котлярчука присвячено добровольцям, ветеранам АТО. Проект довжиною у п`ять років: 2014–2018 рр. Фотозйомка здійснювалася на нульових кілометрах. У виданні репродуковано невипадкові світлини відзняті на чорно-білу широку плівку. Використано тільки квадратний кадр. Сотні кілометрів уздовж тонкої лінії дотику, сотні вдумливих кадрів, сотні портретів бійців до та після бою. Ілюстративний ряд супроводжують сотні висловлювань, спогадів, спостережень учасників подій.
Зіненко Р. Війна, якої не було : хроніка Іловайської трагедії в 2-х частинах / Роман Зіненко; ред. Ю. Є. Бутусова ; худож. Е. О. Балула. – Харків : Фоліо, 2019. – Ч.1. : 7-24 серпня 2014 року. – 446 с.: іл. (Хроніка).
Роман Зіненко колишній морський піхотинець, доброволець батальйону «Дніпро-1», був серед тих, хто в серпні 2014-го опинився в пеклі Іловайська. Метою написання «Хроніки Іловайської трагедії» було прагнення автора зберегти і оприлюднити правдиву картину Іловайської операції в тому вигляді, в якому вона залишилися в пам’яті її учасників. До цього видання увійшли свідоцтва понад півтори сотні бійців і офіцерів, від добровольців до вищого керівництва Сектора «Б», було згадано імена, прізвища та позивні близько семисот бійців добробатів і підрозділів ЗСУ. Окрім того, Романові Зіненку довелося переглянути, перевірити й хронологічно розібрати сотні публікацій, відео- і фотоматеріалів, що стосуються боїв під Іловайськом. Результати окремих журналістських досліджень, а також звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України також вміщені на сторінках цієї книжки. Переважна більшість зібраних фактів оприлюднена вперше. Перша частина видання висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7-24 серпня 2014 року, коли бої точилися як в Іловайську, так і навколо нього.
Друга частина видання висвітлює період з 25-го по 31 серпня 2014 року – від Дня Незалежності до відходу українських військових з Іловайська.
Зіненко Р. Іловайський щоденник / Роман Зіненко. – Харків: Фоліо, 2018. – 282 с. : фото.
Чесна і відверта книжка, написана безпосереднім учасником подій, бійцем добровольчого батальйону «Дніпро-1», який пройшов «Іловайський котел» від початку до кінця. Розповідь про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців «кривавим коридором» дозволяє читачеві пережити разом з українськими солдатами одну з найтрагічніших сторінок в історії сучасної України, відчути все те, чого зазнали бійці добровольчих батальйонів, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події.
Положій Є. Іловайськ : розповіді про справжніх людей / Євген Положій. – Харків : Фоліо, 2018. – 377, [1] с.
Книга про мужність неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони, всіх тих, хто опиняється в кінці серпня 2014 року в "Іловайському котлі", що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми. Автор почув історії близька сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях. Тим не менше, просимо вважати всі збіги імен, прізвищ та позивних випадковими.
Силкін Є. Стратегія протистояння / Євгеній Силкін. Київ: Саміт-Книга, 2024 – 232 с.
Автор, офіцер штаба командування об'єднаних сил ЗСУ, розповідає про нелегкий шлях протистояння збройної агресії РФ проти України. Події перших днів та місяців конфлікту, які поступово стираються з пам'яті, тут фіксуються свідками. Автор, зокрема, зосереджуються на діях та стратегічних завданнях, поставлених перед командуванням. Він розкриває деталі підготовки особового складу та військової техніки, проведених навчань і прийнятих рішень, які дозволили українській армії ефективно протистояти ворогові. Особлива увага приділяється оперативним діям, які зламали плани російської агресії в Миколаївській та Одеській областях, а також на Донбасі. Автор розкриває тонкі деталі та стратегічні відомості, які допомогли українській армії відстояти свою територію та здобути важливі перемоги. Ця книга стане джерелом для розуміння та оцінки дій військового керівництва України під час складного періоду збройного конфлікту.
Харченко Г. Щоденник артилериста / Геннадій Харченко. – Харків : Фоліо, 2019. – 284 с. : іл. – (Воєнні щоденники).
Навесні 2014 року Геннадій добровільно прийшов до військкомату, а влітку став командиром гармати у третій гаубичній батареї 55-ї окремої артилерійської бригади. Найважливіші події періоду активної участі артбригади в АТО відтворені в книзі. У створенні книги авторові допомагали бійці 55-ї окремої артилерійської бригади і волонтери фонду «Сестри Перемоги». Книга оповідає про людей, котрі вирішили взяти в руки зброю, щоб відстояти свою честь і своє право жити вільно на своїй землі. А також про тих, хто брав найактивнішу участь і надавав допомогу в становленні і розвитку підрозділів Запорізької бригади. «Щоденник артилериста» розповідає про війну без пафосу, надриву і високих нот.
Шила А. Жінка війни : [оповідання] / Анна Шила. – 2-ге вид., перероб. – Харків : Фоліо, 2018. – 315, [1] с. : іл. – (Воєнна проза).
Перше в історії України видання, де збройне протистояння на теренах нашої країни розглядається через історії жінок. Оповідання написано на основі інтерв’ю з 25 жінками – парамедиками, волонтерами, журналістами, військовослужбовцями, які вирушили на Схід боронити свою Вітчизну. Авторка розповідає про вистраждані долі героїнь, але водночас кожна з них – це символічний образ, у якому втілено життя й емоції багатьох жінок-воїнів. Їхніми вустами говорить Україна. Це голос, який варто почути і до якого варто дослухатися.
Шлях українського воїна / авт.-уклад. Р. О. Поташнікова ; худож. І. Панаріна. – Київ : Балтія-Друк, 2020. – 111 с. : іл., фот.
Книга про українську армію, яку створювали наші предки, починаючи від походів князів Олега та Святослава. Армію, слава якої гриміла з часів Війська Запорозького до партизанів Повстанської армії. Це нащадки тих воїнів, які стали на захист Вітчизни в 2014 році й дотепер несуть службу в лавах об'єднаних сил. Юні читачі дізнаються про структуру та завдання сучасної армії, нове озброєння та оснащення Збройних сил України, про те, що маємо зробити для розбудови нашої армії згідно зі стандартами НАТО – кращих армій світу, що стоять на сторожі миру у своїх державах.