Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

Листи та звернення Асоціації працівників бібліотек для дітей щодо Засідання Експертної групи Української бібліотечної асоціації та Асоціації бібліотек України

УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ПРАЦІВНИКІВ БІБЛІОТЕК ДЛЯ ДІТЕЙ

21 березня 2014 р.

До директорів обласних бібліотек для дітей та інших бібліотек України


Шановні колеги!

Як стало відомо 4 та 11 березня 2014 року відбулися засідання Експертної групи Української бібліотечної асоціації та Асоціації бібліотек України. На засіданні були присутні керівники УБА, директори національних бібліотек, державних бібліотек та наукових бібліотек.

Учасники цього зібрання (копія повідомлення додається) "окреслили ряд питань, які потребують нагального обгрунтування і вирішення…".

Сьогодні в Бібліотечній Україні створилася унікальна можливість привести діяльність бібліотек до найкращих зразків і стандартів законодавчих та нормативно-правових актів, що існують в розвинених бібліотечних країнах світу і Європи, зокрема.

На мою думку, судячи з інформації про "засідання Експертної групи УБА та АБУ 04.03.2014 року", цю добру справу можуть "заграти" у новостворених радах та комісіях і назавжди залишити в Україні: "оптимізовані" мережі та штати, "клуби-бібліотеки","об'єднання шкільних бібліотек із бібліотеками сільських філіалів"; залишити "совєтські" кількісні показники по оплаті праці і багато іншого непотребу, що міститься у різних формах статзвітності та багатьох інших паперово-електронних формах.

Виходячи із вищевикладеного, звертаюсь з проханням до Вас, шановні колеги, директори дитячих бібліотек та до директорів інших бібліотечних комунальних закладів не стояти осторонь, а висловити свою точку зору щодо майбутнього законодавчого та нормативно-правового забезпечення життєдіяльності бібліотек всіх рівнів в Україні, щоб нарешті дійсно відповідати європейським бібліотечним стандартам.

P.S. Київська обласна бібліотека для дітей оприлюднює на своєму сайті свої пропозиції і направляє їх до Експертної групи за адресою: http://ula.org.ua/index.php?id=single&tx_ttnews%5btt_news%5d=314&cHash=f831a6e8f0d08f47e3e589ccd788eacf. Крім того, запрошуємо спеціалістів Ваших бібліотек до участі в роботі Експертної групи. Одночасно звертаємо Вашу увагу на те, що за адресою: https://www.facebook.com/groups/bibliozminy/ «Бібліотеки – ініціативна група асамблеї діячів культури України» можна взяти участь в обговоренні життєдайних бібліотечних пропозицій. Відповідна спільнота створена з метою збору пропозицій для роботи Експертної групи УБА щодо подолання кризових явищ у бібліотечній галузі.

Будь-яке Ваше ігнорування та самоусунення приведе до руйнації бібліотечної справи, до зникнення бібліотек в селах, районах, областях. Часу, щоб зробити крок до європейських бібліотечних стандартів залишилося обмаль, до 25 травня 2014 року….

З повагою
Президент Української асоціації
працівників бібліотек для дітей
М.П.Зніщенко



* * *



Засідання Експертної групи Української бібліотечної асоціації та Асоціації бібліотек України, 4.03.2014 р. (04.03.2014)


4 березня 2014 р. в Національній парламентській бібліотеці України з ініціативи Української бібліотечної асоціації пройшло перше засідання Експертної групи Української бібліотечної асоціації (УБА) та Асоціації бібліотек України (АБУ).

На засіданні були присутні президент та віце-президенти УБА, директори та заступники директорів Національної парламентської бібліотеки України, Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського, Національної історичної бібліотеки України, Національної наукової медичної бібліотеки України, Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки Національної академії аграрних наук України , Національної бібліотеки України для дітей, Державної бібліотеки України для юнацтва, Державної наукової педагогічної бібліотеки України ім. В.О. Сухомлинського, Державної науково-технічної бібліотеки України, Наукової бібліотеки ім. М.Максимовича Київського національного університету ім. Т.Шевченка, Науково-технічної бібліотеки ім. Г.І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», начальник відділу бібліотек Міністерства культури України.

Учасники Експертної групи окреслили ряд питань, які потребують нагального обґрунтування і вирішення, зокрема: розробка стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні, аналіз та внесення пропозицій щодо змін чинної нормативно-правової бази бібліотечної діяльності, у т.ч. напрацювання нових стандартів, налагодження координації шляхом створення міжвідомчого координаційного дорадчого органу при Міністерстві культури України, реформування системи управління бібліотечною сферою України шляхом створення національної агенції з питань бібліотек і бібліотечної справи, створення національної електронної бібліотеки України, створення національного реєстру видань, що відносяться до національного надбання та ін.

Експертною групою УБА та АБУ було одностайно ухвалено рішення звернутися до Міністра культури України з пропозицією створити при Міністерстві культури України міжвідомчої координаційної ради з питань бібліотек і бібліотечної справи із введенням до її складу представників апарату міністерств України та НАН України, що відповідають за галузеві мережі бібліотек.

Учасники Експертної групи продовжать свою роботу з напрацювання конкретних документів 11 березня 2014 р. у Національній науковій медичній бібліотеці України.



* * *



КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
"КИЇВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ"


Проблеми-пропозиції:

  • недостатнє фінансування галузі на предмет поповнення книжкових фондів, на підписку періодичних видань, придбання комп'ютерної, копіювальної, аудіовізуальної техніки, програмного забезпечення, бібліотечного устаткування, проплати Іnternet тощо, - пропонуємо: здійснювати дане фінансування систематично, централізовано за державний кошт;

  • низька, у порівнянні з іншими галузями, заробітна платня бібліотечних працівників, що призводить до дефіциту кадрів з числа молодих сучасних спеціалістів з відповідною вищою освітою, - пропонуємо: всі існуючі доплати закріпити в базовій заробітній платні бібліотечних працівників;

  • відсутніть в Україні бази вищої освіти з підготовки спеціалістів суто з бібліотечно-інформаційної спеціалізації, - пропонуємо: відновити відповідні факультети у відповідних вишах;

  • існування системи обов'язкової тендерної закупівлі літератури для поповнення бібліотечних фондів, - пропонуємо: скасувати дану систему та надати можливість бібліотекам самостійно здійснювати політику комплектування при обов'язковому отриманні літератури за державними програмами;

  • застаріла нормативно-правова база галузі, особливо в площині віднесення бібліотек до тієї чи іншої групи по оплаті праці за кількісними показниками "читачі" та "книговидача", - пропонуємо: "населення" та "книжковий фонд", або за статусом бібліотеки: "національна", "обласна", "обласна-регіональна", "районна", "міська", "сільська". Таким чином, бібліотеки можуть нарешті звільнитися від застарілих радянських, заідеологізованих показників по оплаті праці і набути можливість для удосконалення своєї діяльності в площині підвищення рівня бібліотечно-інформаційного обслуговування населення;

  • незадовільний стан забезпечення обласних бібліотек для дітей Єдиним примірником книгодруку, - пропонуємо: закріпити на державному рівні законодавчо право обласних бібліотек для дітей на своєчасне отримання обов'язкового примірника дитячої та іншої літератури;

  • відсутність державних облбібколекторів, - пропонуємо: відновити дані структури в короткий термін, оскільки дана проблема лягла непосильним тягарем на обласні бібліотеки (відсутність складських приміщень, кадри, вигрузка, загрузка, розподіл, бухгалтерський облік, пакування посилок, додаткові перевірки перевіряючих органів тощо), що унеможливлює здійснення якісно та ефективно суто бібліотечних функцій з обслуговування читачів, роботи з книжковим фондом, інформаційного обслуговування населення області;

  • наявність великої кількості різних бібліотечних комп'ютерних програм на території України, - пропонуємо: за ініціативи Мінкультури України забезпечити всі бібліотеки єдиною універсальною бібліотечно-комп'ютерною програмою, яка б дозволяла користуватися і всесвітньою мережею Іnternet. Це дозволить створити справжню єдину інформаційну систему бібліотечної мережі в Україні;

  • відсутність зведеного сайту (або друкованого видання) про вихід нової літератури у видавництвах України, - пропонуємо: створити відповідний сайт та започаткувати випуск відповідного інформаційного видання. - Це все, що стосується проблем та пропозицій їх усунення.

Крім того! Дирекція та колектив Київської обласної бібліотеки для дітей, з функціями обласного науково-методичного, координаційно-консультативного, бібліотечно-інформаційного центру з питань бібліотечного обслуговування дитячого і дорослого населення Київської області, уважно ознайомившись з інформацією про засідання Експертної групи Української бібліотечної асоціації та Асоціації бібліотек України від 04.03.2014 року, має повідомити наступне:

  • Київська обласна бібліотека для дітей підтримує пропозицію щодо створення при Міністерстві культури України Міжвідомчої координаційної ради з питань бібліотек і бібліотечної справи із введенням до її складу представників апарату міністерств України та НАН України, що відповідають за галузеві мережі бібліотек;

  • Київська обласна бібліотека для дітей категорично проти створення Міжвідомчого координаційного дорадчого органу при Міністерстві культури України та Національної агенції з питань бібліотек і бібліотечної справи, оскільки вважаємо, що дані структури будуть створювати хаос та безладдя в організації функціонування та життєзабезпечення бібліотечної галузі і заважати плідно працювати Міністру культури України, його заступникам та апарату Міністерства культури України (вони не будуть знати кого слухати…).

З повагою
Генеральний директор
М.П.Зніщенко