До директорів обласних бібліотек для дітей "Про конкурси та їх впровадження"

Шановні колеги!

На адресу Київської обласної бібліотеки для дітей 26.12.2013 року і 15.01.2014 року від "Форуму видавців" надійшов запит стосовно участі бібліотек для дітей Київської області у Всеукраїнському конкурсі "Кращий читач року 2014" під керівництвом Форуму видавців (п.Коваль О.). Дане питання було обговорено на науково-методичній раді Київської обласної бібліотеки для дітей. Повідомляємо наступне.

Київська обласна бібліотека для дітей, як головна координаційна та науково-методична установа для бібліотек Київської області, що обслуговують дорослих читачів ЦБС і підпорядкованих директорам ЦБС бібліотек для дітей, промоніторила це питання з директорами районних і міських ЦБС.

Нами зроблено висновок, що умови конкурсу викладені "Форумом видавців" є неприйнятними до виконання із наступних причин:

1. Терміни чотирьох етапів з 21 січня по 31 березня є дуже незручними. Саме в цей час бібліотеки області проводять перереєстрацію читачів, звіти перед населенням, здають статистичні і текстові річні звіти, готують і проводять "Шевченківський березень", Тиждень дитячого читання та інше.

2. Матеріальні можливості бібліотек є дуже обмеженими. Спецрахунки районних і міських відділів культури заблоковані казначейством, а бюджетних коштів бібліотек ледь вистачає на заробітну плату та комунальні послуги. Тож коштів на тиражування різних макетів для учасників конкурсу кошторисами ЦБС не передбачено.

3. Досить дивним виглядає пропозиція "Форуму" брати грошову пожертву з кожного учасника конкурсу, а переможцям за свій рахунок їхати до Львова, проживати і т.д. і т.п.?!!!

Виходячи із вищевикладеного, науково-методична рада Київської обласної бібліотеки для дітей підтримує думку директорів районних і міських ЦБС області про те, що такі умови конкурсу є неприйнятними, а терміни - нездійсненими.

Участь в конкурсі не дає ніяких стимулів для дітей, які самотужки повинні спонсорувати свою участь у ньому. Переможцям та їх батькам нести фінансові витрати щодо своєї участі у підсумковому конкурсі у м.Львові.

Також повідомляємо, що на районному, міському та обласному рівнях в Київській області, як і в інших областях України, проводяться різноманітні конкурси серед читачів-дітей, в тому числі і конкурс "Кращий читач року", який проводиться бібліотеками з моменту їх утворення (проводився, проводиться і буде проводитись у зручний для них час незалежно від існування "Форуму видавців"), участь у самофінансувальному конкурсі від "Форуму" лягає додатковим тягарем на гаманці батьків дітей і бібліотекарів дитячих бібліотек.

Участь у подібних конкурсах, не передбачених Указами Президента України, Кабінету Міністрів України є справою не обов'язковою, а суто добровільною для бібліотек області. Тож з'ясовувати причини відмов - є некоректним. Нам досить своїх планових конкурсів. Якщо "Форум видавців" повернеться до тих умов свого конкурсу, що були викладені з 2000 до 2005 року, то науково-методична рада розгляне питання про участь у конкурсі "Кращий читач року 2014" і умови конкурсу, отримані щодо нього, прийме відповідне рішення.

P.S. На нашу думку було б доцільним, щоб Національна бібліотека України для дітей разом з Українською бібліотечною асоціацією працівників бібліотек для дітей вивчили думку працівників обласних бібліотек для дітей про доцільність проведення позапланових конкурсів, про добровільну участь в них, а також про належне фінансування конкурсів зацікавленими структурами, що "народжують" подібні конкурси.

Шановні колеги, свої відгуки і пропозиції надсилайте на сторінку Президії Української асоціації працівників для дітей, що розміщена на сайті Київської обласної бібліотеки для дітей.

З повагою Президент Української асоціації
працівників бібліотек для дітей