Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

Щодо Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури"

21 березня 2016 року № 01-09/65

Директорам обласних бібліотек
для дітей, директорам районних,
міських ЦБС Київської області


Шановні колеги!

28 січня 2016 року нова Верховна Рада України з п'ятої проби ухвалила Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури".

Те, до чого не додумались і не зробили "попєрєдніки" зробили ті, хто прикривається, так званим, "європейським вибором". Хоча, як на мене, тій Європі до лампади і наш вибір, а тим паче події, пов'язані з контрактами працівників культури.

Професійна спілка працівників культури України, Центральний комітет надіслала 25.02.2016 року за № 02-45 дуже змістовний лист на електронні адреси обласних профспілок працівників культури.

Ваші звернення до Української асоціації працівників бібліотек для дітей з цього "контрактного питання" свідчать про те, що Ваші обласні профспілки замовчують цю тему.

Надсилаємо Вам копію вищезазначеного листа працівників профспілки культури України за підписом голови профспілки Л.Перелигіної.

Додаток на 2 арк.


З повагою
Президент Української асоціації
працівників бібліотек для дітей,
кандидат історичних наук,
заслужений працівник культури України
М.Зніщенко


* * *


25.02.16 р. № 02-45


Шановні колеги!

Як Вам відомо, майже десять років Профспілці працівників культури України за підтримки всього профспілкового активу та національної культурної спільноти вдавалося стримувати запровадження контрактної форми роботи у сфері культури, як пріоритетної форми трудового договору.

Однак, 28 січня поточного року з п'ятої спроби сигнального голосування Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури», який торкається трудових інтересів керівників та професійних творчих працівників (художного і артистичного персоналу)державних та комунальних закладів культури та грубо порушує норми і положення національного та міжнародного законодавства.

Ще на всіх стадіях законопроектної роботи Профспілкою постійно спрямовувались звернення Президенту України, Уряду, Парламенту, Комітету ВРУ з питань культури і духовності, всім народним депутатам.В рамках соціального партнерства тривала співпраця Профспілки з головним розробником проекту закону - Міністерством культури України.

На жаль, думку української культурної спільноти не було враховано ані народними депутатами України, що ухвалили вищеназваний закон, ані Президентом України, який підписав його.

Тож, після опублікування Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» від 28 січня 2016 року № 955-VIII, набрав чинності та викликав неоднозначне сприйняття у культурному середовищі.

Не зважаючи на набрання чинності цим законом, Профспілка не припинила подальшої боротьби за права працівників культури та:

- спрямувала свої звернення Національному координатору Міжнародного бюро праці в Україні і безпосередньо до Міжнародної організацію праці в м. Женеві;

- розробляє зміни до закону, які найближчим часом будуть надані представнику Профспілки працівників культури України, члену ЦК Профспілки, народному депутату України М.Р. Величковичу для внесення їх в якості законодавчої ініціативи на розгляд Парламенту;

- готує аргументоване звернення до Конституційного Суду України на відповідність Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» Конституції України.

Не зважаючи на врахування більшої частини профспілкових пропозицій у названому законі, Профспілці не вдалося відстояти безстроковість трудових договорів для працівників культури, на яких розповсюджується закон про контракти. Названим законом запроваджується процедура проведення масового звільнення ряду категорій працівників, з якими до прийняття закону було укладено безстрокові трудові договори. З дня, наступного за днем опублікування закону, фактично припиняється дія трудового договору, і працівник звільняється в законному порядку від виконання своєї роботи в даному закладі, а останній знімає з себе обов'язок надання роботи за даним трудовим договором і обов'язок виплати заробітної плати.

При цьому, на сьогодні:

- законодавчо не визначено механізму (порядку) звільнення працівника під час запровадження контрактної форми трудового договору з працівником, який працював за безстроковим договором;

- не затверджено форму контракту, якою слід керуватися;

- не встановлено механізму запровадження виплат заробітної плати, в т. ч. доплат та надбавок з урахуванням Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, відповідно до якої працівникам культури на сьогодні здійснюється нарахування заробітної плати;

- не розроблено заходів щодо подальшого працевлаштування працівників, які будуть вивільнені.

Тому, Профспілкою терміново скеровано звернення Віце-прем'єр-міністру-Міністру культури України Кириленку В.А., Міністру юстиції України Петренку П.Д., Міністру соціальної політики України Розенку П.В. з вищеназваним комплексом питань, які потребують негайного вирішення у зв'язку із запровадженням Закону України«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» (№ 955-VIII).

Звертаємо Вашу увагу, що на сьогодні відсутня нормативна база щодо механізму переведення працівників культури з безстрокової форми трудового договору на контрактну. В зв'язку з цим ініціатива роботодавців, які примушують працівників до написання заяв про звільнення (про що свідчать звернення працівників культури)та переведення на контрактну форму трудового договору в зв'язку із запровадженням вищеназваного закону, є незаконною.


З повагою,
Голова Профспілки
Л.Ф.Перелигіна