Культурно-мистецький проєкт «Шлях/Yol»
КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей» представляє інформаційний матеріал про масштабний культурно-мистецький проєкт «Шлях/Yol», присвячений історії і культурі кримських татар, в рамках започаткованого бібліотекою інформаційно - просвітницького проєкту «Кримська світлиця», що проводиться з метою соціальної адаптації громадян України, які залишили тимчасово окуповану територію України - Автономну Республіку Крим (АРК).
Нещодавно в Києві, за підтримки Українського культурного фонду, Українського інституту і державного підприємства «Кримський дім», стартував проєкт «Шлях/Yol». Мета проєкту —розказати українцям про історію і культуру кримськотатарського народу та історичні зв'язки материкової України і Кримського півострова. Проєкт представляє Шлях кримськотатарського народу — його багатовікову історію державності, традицій, освіти, релігії, обрядів, побуту, мови, фольклору і мистецтва.
У рамках проєкту будуть реалізовані сім масштабних ініціатив, у тому числі: 2 виставкові проєкти в ДП «Кримський дім» та музеї Івана Гончара, де представлено близько 200 унікальних предметів ужиткового мистецтва; 4 мистецькі резиденції; 5 театральних перфомансів; автопроїзд від Києва до Криму за маршрутом Чумацького шляху;1 унікальний альбом народних пісень від Джамали; 1 VR-виставка (у віртуальній реальності); понад 20 лекцій відомих діячів; близько 50 відеоматеріалів; 1 айдентика для презентації кримськотатарської культури у світі; 5 спецпроєктів у ЗМІ; 1 дитяча платформа; 1 мобільний додаток із вивчення кримськотатарської мови; 3 книги (1 артбук + 2 дитячі книги); 5 настільних кримськотатарських ігор; виставки в 6 музеях України; офлайнові події в 10 містах України.
5 листопада, в ДП «Кримський дім» була відкрита виставка, яка презентує кримськотатарську культуру. «Я цілковито переконаний, що культура є надпотужним інструментарієм для того, щоб ми не забували про те, що Крим — це Україна», - сказав на відкритті виставки директор ДП «Кримський дім», режисер, актор Ахтем Сеітаблаєв. Цей виставковий проєкт стане постійнодіючою експозицією у «Кримському домі», а частину колекції предметів ужиткового мистецтва передадуть у Національний музей народної архітектури та побуту (Пирогово), після відкриття в ньому кримськотатарської садиби.
Що можна побачити і почути на виставці:
- переглянути експозицію на теми: державність, спадковість, освіта, релігія, традиції, філокартія (колекція листівок);
- познайомитись з унікальною колекцією з близько 200 предметів ужиткового мистецтва (вишивка, ткацтво, костюми, різьба по дереву (меблі), кераміка, чеканка, ковальство та ювелірне мистецтво), якої не має жоден музей в Україні;
- поринути у імерсивну екскурсію сучасним Бахчисараєм та його околицями (у доповненій реальності);
- дізнатися про історію кримських татар і відомих представників цього народу;
- послухати колискові пісні;
- подивитися художні і документальні відео;
- побачити живопис, відеоарт, інсталяції;
- долучитись до перформансів від театральної резиденції;
- погратися з дітьми у настільні кримськотатарські ігри.
Виставка триватиме у ДП «Кримський дім» з 5 листопада 2021 року до 5 листопада 2022 року. Адреса: Київ, вул. Омеляновича-Павленка, 9
КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей» вже понад два роки реалізує, започаткований нею, інформаційно-просвітницький проєкт «Кримська світлиця», представляючи користувачам видання із фондів бібліотеки, різноманітні інформаційні матеріали кримської тематики. Також бібліотекою створено інформаційний ресурс «Історичний лікбез», який висвітлює новини Кримського півострова.
Відривайте для себе Крим і унікальну багатовікову історію та культуру кримськотатарського народу разом з КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей».
{gallery}121121{/gallery}