Про деякі аспекти спілкування із засобами масової інформації про свою бібліотечну діяльність
Колегам-бібліотекарям Київської області про деякі аспекти спілкування із засобами масової інформації про свою бібліотечну діяльність
Шановні колеги!
Київська обласна бібліотека для дітей як науково-методичний, інформаційний та консультативний центр для бібліотек області, що обслуговують дитяче та доросле населення, одним із пріоритетів своєї діяльності визначила інформаційну функцію роботи бібліотеки та постійно розширює спектр роботи визначеного напрямку, презентуючи нові проекти та форми роботи.
Бібліотека має великий, успішний досвід співпраці з ЗМІ. Тому є підтвердження – покажчик «Бібліотеки Київщини на сторінках преси», який вже давно представляє обласний, районний та міський бібліотечний друкований ресурс на шпальтах регіональних періодичних видань. В ньому представлена присутність бібліотек та їх робота на власних веб-сайтах, блогах, на сайтах районних, міських та обласної держадміністацій. Але цей ресурс здебільшого локальний – район, місто, селище, село. З досвіду формування покажчика за 2014 рік, а також за результатами спілкування з колегами-бібліотечними працівниками, визначилася наступна проблема, яка полягає в тому, що редакції районних періодичних видань в минулому році не дуже охоче брали матеріали бібліотек до друку. Мотивація відмов місцевими виданнями нам не завжди відома. Але з огляду на скрутний економічний стан, не важко здогадатися, що за відмовою присутній комерційний інтерес. Редакції часопису краще розмістити рекламну інформацію та отримати за неї кошти. Це зрозуміло. Немає сенсу кривити душею і зізнаємося в тім, що інколи і бібліотеки подавали статті (і цей погляд ні в якому разі не упереджений), які я, на посаді редактора, ще добряче подумала чи брати статті-звіти до друку. Та навіть з огляду на те, що все склалося успішно і місцева газета надрукувала статтю, то інформація повинна бути представлена ще й на власному веб-сайті чи на сайті районної, міської та обласної держадміністрацій. Знову ж таки робота бібліотеки (а здебільшого це успішні бібліотечні історії) за обсягом і змістом представлена локально, хіба що за виключенням того ресурсу, який представлений на сайті облдержадміністації. Бібліотечні працівники звичайно відслідковують, чи присутні їх професійні новини, інформація, розповіді на шпальтах місцевої періодики… А пересічний громадянин, користувач бібліотеки, громада?... На вашу думку, чи відслідковують бібліотечні новини мешканці віддалених сіл? І чи є в селі Інтернет? А відомо, що люди в селах залюбки слухають радіо, переглядають телепередачі.
Чи відомо Вам як відреагували популярні Всеукраїнські теле та радіо канали на виступ міністра культури В. Кириленка!? Можна погоджуватись або не погоджуватись з усім виступом міністра. Нам треба мати власну думку, бачення тієї чи іншої проблеми з нашої, професійної точки зору. Бо хто як не ми, бібліотекарі, знаємо про наявні проблеми та приховані підводні камені, які просто інколи не те що заважають працювати, а й взагалі нівелюють наші хороші починання.
Наша головна бібліотека Київщини, Київська обласна бібліотека для дітей, вже можна з впевненістю констатувати, має власну успішну бібліотечну історію співпраці з медіа. У цьому році бібліотека отримала певну кількість заявок на зйомки репортажів за участю працівників бібліотеки. Генеральний директор бібліотеки Микола Павлович Зніщенко дав розгорнуте інтер’ю кореспонденту телеканалу ZIK, в якому окреслив сучасний стан та не дуже оптимістичні перспективи розвитку бібліотек регіону, розповів про поповнення книжкових фондів бібліотек області. Канал ІСТV в рамках ранкової інформаційно-розважальної програми представив сюжет «Літо з користю. Що читати дітям під час канікул. Поради від бібліотекарів, вчителів, видавців». Цей сюжет був знятий в бібліотеці. Бібліотекарі приготували цікаві розповіді про книги для літнього читання, читання за шкільною програмою, про літературні інтереси дітей та їх книжкові захоплення. Серед улюблених книг наших читачів – детективи, пригодницька література, фантастика, книги В. Нестайка, М. Твена. Старші читачі цікавляться більш серйозною літературою. В колі їх читацьких інтересів – книги В. Кокотюхи, С. Жадана, І. Роздобудько, І. Карпи. Для найменших наших читачів та їх батьків представлені книги для сімейного читання та читання вголос. Ми отримали прекрасну нагоду з екрану телевізора запросити читачів на гостину з книгою. Звичайно, в обмежених часових рамках не можна представити весь спектр цікавих, пізнавальних книг сучасних та зарубіжних дитячих письменників, класиків літератури, представити всі новинки. Та такі сюжети сприяють підвищенню інтересу до бібліотеки, книги, читання, піднімають престиж нашої професії. Вони переконують, що на дітей та їх батьків чекають привітні бібліотекарі, затишні комфортні місця для зустрічі та відпочинку з книгою, просто засвідчують, що в бібліотеці дійсно можна провести літо весело та з користю. Велесова книга – Священна книга слов’ян, пам’ятка історичної та духовної культури українського народу, книга про і донині невідомі факти про світогляд, вірування та звичаї наших предків завжди у колі інтересів не тільки істориків-дослідників, літературознавців, а й бібліотечної спільноти. Одна з інформаційних історико-просвітницьких програм телеканалу БТБ, присвячена цій темі, була знята в бібліотеці за участю бібліотекарів з професійними коментарями. Популярне вокальне талант-шоу «Х-фактор» (канал СТБ) має чисельну аудиторію прихильників і серед дітей та підлітків. Читачка нашої бібліотеки Ванесса Абазі приймала участь у ювілейному, 5-му випуску талант-шоу. Дівчинка захоплюється співом, сама пише музику, часто відвідує бібліотеку, приймає активну участь у літературних та мистецьких бібліотечних заходах. Читання та музика – її захоплення. Кореспондентам вона розповіла, що батьки, друзі, бібліотека надихають її на творчість. Сюжет про музику, книгу та читання до ювілейного випуску програми «Що для мене Х-фактор» знімали в читальній залі бібліотеки.
Наша бібліотека присутня і в радійному медіапросторі. На запрошення редакції радіо «Голос Києва» Київської держтелерадіокомпанії Генеральний директор бібліотеки М.П. Зніщенко в рамках програми «Соціальна політика Київщини» привітав бібліотечних працівників області з їх професійним святом – Всеукраїнським днем бібліотек, окреслив проблеми та перспективи діяльності бібліотечних закладів в умовах децентралізації. До Міжнародного дня дитячої книги завідувач відділом довідково-бібліографічної та інформаційної роботи Наталія Острікова на запрошення редакції радіо «Голос Києва» Київської держтелерадіокомпанії в інтерв’ю програми «Київщина: події та факти» розповіла про те, чим живе бібліотека, які нові послуги пропонує своїм читачам, як виживають бібліотеки, надто сільські бібліотеки-філії, як поповнюються бібліотечні фонди.
Вже стало доброю традицією в мистецькій хол-галереї бібліотеки облаштовувати виставки творчих робіт художників, художників Київщини зокрема, презентувати художні картини наших талановитих читачів, проводити різноманітні творчі зустрічі. Так, читачі бібліотеки мали прекрасну можливість ознайомитися з фотовиставкою відомого грецького фотохудожника Костаса Асіміса «Наш Афон» та долучитися до духовних джерел Святої Гори Афон. Нашим читачам, друзям, всім поціновувачам мистецтва презентував персональну виставку картин користувач бібліотеки, учень 9-го класу школи-гімназії № 136 м. Києва, Матфей Братусь. Класичний пейзаж, морський пейзаж – улюблені теми юного художника, який з дев’яти років займається живописом, бере участь у конкурсах та мистецьких виставках галереї «Соборна». В рамках циклу заходів Київської обласної бібліотеки для дітей, присвячених Дню Незалежності України «Невмируща будь, Калино-Україно» відбулося урочисте відкриття виставки творчих робіт художниці з м. Біла Церква Тетяни Фокіної (Горяної), художня тема яких – пейзаж, пейзаж Київщини, натюрморт, квіти. Інформація про ці цікаві заходи прозвучала на обласному радіо. Художниця Тетяна Фокіна поділилася своїми творчими планами з радіослухачами Київської області, запросила їх на зустріч з прекрасним до нашої бібліотеки. Такі радіозустрічі – прекрасний засіб комунікації, інформаційний з’язок з читачами Київської області усіх вікових категорій і вони цікаві широкій громаді Київщини. Тому підтвердження: радіо-сюжети з певною періодичністю повторюються в ефірі в повному або скороченому обсязі.
Суто Київщині присвячена програма «Час Київщини» на 5-му каналі (може ще й на інших каналах є програми, які розповідають про життя регіону), обласне радіо. Представники бібліотеки брали участь на редакційні запрошення або за попередньою домовленістю. Ми вважаємо, що хоча б раз чи два у якийсь визначений проміжок часу (місяць, квартал, просто без часової прив’язки) вийти на редакції і пропонувати теми, давати інформацію про бібліотечні заходи, нові надходження книг, а ще краще – презентувати мультимедійний бібліотечний проект). Будь-яка підтримка дає поштовх для подальшого розвитку та розширює можливості бібліотеки. Сприяє престижу читання та наданню послуг бібліотеки, залученню громади до бібліотечних проблем свого регіону та й України в цілому.
Працівники Київської обласної бібліотеки для дітей традиційним бібліотечним формам роботи надають нового звучання. Постійно працює така форма роботи, як інформація про нові книги, які надходять до нашої бібліотеки з різних джерел і від нас до бібліотек Київської області. Можна провести просто інформаційний огляд нових надходжень літератури. Та працівники Київської обласної бібліотеки для дітей – творчі особистості, запросили нас на дегустацію «літературних смаколиків» від Л. Ворониної, С. Андрухович, В. Рудківського. Присутнім на дегустації було цікаво, весело і смачно. А якщо є можливість зняти маленький відеоролик та зачитати фрагмент з цікавої книги, тощо. Розмістити його на сайті бібліотеки, у соціальних мережах. Це додасть бібліотеці нових поціновувачів книги та збільшить кількість користувачів. Багато наших читачів дарують книги, колекції книг. Наша маленька читачка подарувала бібліотеці свою улюблену домашнюю колекцію книжок з кращими історіями Уолта Діснея. Саме нашу бібліотеку дівчинка обрала не випадково. Марійка частий гість бібліотеки. Вона залюбки приймає участь у різноманітних бібліотечних заходах і бачить, скільки читачів відвідує бібліотеку. А відтак подаровані дівчинкою книги будуть читати. Книги будуть жити та дарувати приємні моменти читання багатьом поколінням дітей. Про це – відеорозповідь в сюжеті «Друзі-читачі та їх батьки дарують бібліотеці цікаві колекції книжок», представлена в You Tube. Запросити читачів, представників влади, всіх зацікавлених до бібліотеки є обов’язковою справою бібліотекаря. І замість нудного бібліографічного огляду нових надходжень літератури до бібліотеки, користувач отримає цікаву, корисну інформацію про «літературне меню», йому попадуть інтересну «смачну»книгу. А селфі з книгою в бібліотеці – це супер.
М.П. Зніщенко, генеральний директор КОБдД,
кандидат історичних наук,
заслужений працівник культури України
Н.В. Острікова, завідувач відділу
довідково-бібліографічної
та інформаційної роботи КОБдД