Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

Щодо Ради Реформ при Міністерстві культури України



Начальнику відділу бібліотек та читання
Міністерства культури України
п. М.Г.ВИСОЧАНСЬКІЙ
Директорам обласних, міських, районних
бібліотек для дітей
Бібліотекарям ОУНБ і всім користувачам і зацікавленим
особам пророботу масових публічних бібліотек


Шановні колеги!
Шановна бібліотечна громадо!

Як повідомлялось раніше при Міністерстві культури України була створена Рада Реформ до якої можуть подати заявки всі бібліотекарі хто має бажання стати членом Ради Реформ. Тож не забаріться і реєструйтесь обов'язково!

Мені дуже хочеться, щоб Ваш голос почули і Ваші пропозиції втілювалися в життя бібліотечної України.

Якось стає сумно від подій, що відбуваються в Україні останніми роками в бібліотечній справі, а також від проблем з якими стикаються бібліотеки всіх рівнів: для дітей, для юнацтва і молоді, публічних бібліотек для дорослих і дуже дорослих. Ці проблеми проявляються у відсутності фінансування на поповнення книжкових фондів, на підписку періодичних видань, і головне, у відсутності європейських і світових норм по оплаті праці бібліотечних працівників і постійного реанімування кількісних показників по оплаті праці бібліотекарів за кількістю читачів і кількістю книговидач, які були прийняті ще у далекому 1923 році і, як не дивно, живуть до цього часу в незалежній Україні. Також явним стає старіння бібліотечних кадрів. Головна біда це відсутність наукового ступеня у директорів майже всіх ОУНБ, а звідси народжуються всі негаразди, що виникають в роботі публічних бібліотек для дорослих. Відсутність наукового креативу приводить до втрати наукового реноме ОУНБ, що проявляється у втраті свого потенційного користувача, в особі науково-технічних спеціалістів, студентів, аспірантів, діячів культури і мистецтва, всіх рівнів інтелігенції України.

Створені в бібліотеках "Вікна в Америку" і їм подібні закордонні азійські і європейські "вікна" аж ніяк не стимулюють і не надихають доросле місцеве населення до відвідування публічних бібліотек в обласних центрах. Тому і погляди цих вищезгаданих бібліотек направлені на дошкільнят, учнівську молодь під "благовидной" акцією дуже змістовного широкого обслуговування сімей, під різного роду програм розроблених нібито для розвитку дітей. ОУНБ - бібліотека для науковців стає місцем, де "мама може залишити в дитячому відділі дитину, не боячись, що з нею щось трапиться, її чимось забавлять"(Тетяна Бондар. Серед відвідувачів Полтавської "дорослої" бібліотеки будуть малята?!) . Оце таким чином, турботою про батьків - науковців та їх дітей буде підсумовуватись і розвиватись наука в областях України за допомогою "дитячих куточків" в масовій публічній бібліотеці під абревіатурою ОУНБ.

Вся ця мішура навколо масових публічних бібліотек, якими є ОУНБ, дуже нагадує створіння дитячих куточків в гіпермаркетах на зразок "Магелана"; терміналів, торгових центрів "Плаза"; "Ашан" тощо. Саме в цих терміналах пройшли, судячи із нововведень ОУНБ, підвищення кваліфікації працівники ОУНБ під прапорами УБА. В тих "терміналах" з площею в декілька тисяч квадратних метрів (такі ж площі за розмірами є ОУНБ), за гарні гроші, батьки залишають дітей на "массовиков-затейников", а самі розширюють свій світогляд направивши увагу на цінники і товар. За думкою "новаторів" в ОУНБ, батьки - науковці просто повалять лавиною в їхні куточки для малят-дошкільнят. Виконання кількісних показників з кожним роком стає великим і майже не підйомним для масових бібліотек України. Але дитячі куточки ОУНБ не врятують, бо вони не є панацеєю по залученню дорослого користувача. Основна місія обласної універсальної наукової бібліотеки закладена в її назві - тобто в обслуговуванні науковців та до них причетних студентів, викладачів, пенсіонерів.

Якщо Ви вже взялись за обслуговування дітей, то змініть назву "ОУНБ" на якусь іншу, а також Вам би не завадило розширити асортимент послуг для користувачів ОУНБ, які колись були в прейскуранті фірми "Світанок" і не розмінюватись на обслуговування дітей в новостворених "дитячих куточках", "дитячих майданчиках" тощо.

Для цього треба розширити свою уяву і життя публічних бібліотек прийме позитивне забарвлення. Для розширення уяви треба, як казав один класик, надо "учиться, учиться и учиться".

Головне не розмінюватись на дрібниці. На величезних площах приміщень ОУНБ, при наявності вже існуючих дитячих куточків можна розмістити ярмарки-продажі, виставки товарів, косметичні салони, цирюльні, спортивні секції, хоча б із гри в шахи і шашки. Ці потенційні читачі масових публічних бібліотек туляться в парках. Аби залучити користувача до бібліотеки, то в бібліотечному підвалі можна влаштувати стрілецький тир. При всіх цих секціях влаштувати постійно діючі книжкові виставки і пункти видачі літератури з роботи конкретної секції. Це тільки вершина айсбергу по вирішенню кількісних показників по залученню читачів і книговидач.

Також в прилеглих приміщеннях, що належать ОУНБ можна організувати діагностичні центри від медичних установ а також масажні кабінети: звичайні, тайські, жіночі консультації з медичною літературою по даній тематиці, пологові і стоматологічні кабінети. В гаражах ОУНБ - не завадило би створити станції по наданню послуг автомобілістам. Видаючи їхнім клієнтам книги і часописи по транспортних засобах Ви збільшите книговидачу. "Нет предела совершенству!". Всі вищезазначені категорії професій  Ваші конкретні читачі. Користувачі студії звукозапису, фотодруку, ремонту взуття: це теж Ваші потенційні користувачі. Треба тільки їх зацікавити своїми науковими підходами і книжковими новинками, глянцевими часописами...

Маючи таку шалену підтримку з боку УБА, НПБУ, Бібліомосту та різних іноземних угрупувань на чолі з посольством США, масові публічні бібліотеки можуть оптимізувати зміст роботи ОУНБ. Тож і життя Ваших бібліотек стане більш яскравим, веселковим, а дітки стануть свідками успіхів батьків в науковій сфері і згодом стануть потенційними читачами ОУНБ, якщо ОУНБ збережуться в такому вигдяді в якому вони є сьогодні.

Коли для утвердження винаходу бібліотекарів ОУНБ, при створенні дитячих куточків в дорослих бібліотеках, приводять для доказу досвід бібліотек США, Англії, Бельгії, Зімбабве і Бангладешу, я радію за наші рідні українські ОУНБ. Що Ви гарно вмієте робити, то "вставляти дурня", при цьому зовсім не згадуючи про те, за які одиниці виміру роботи складається заробітна плата бібліотекарів країн Європи і США, її розмір, тощо, а також чомусь не приводите приклади із досвіду Франції, Норвегії, Данії і Фінляндії, Чехії та інших країн усього світу про створення і досягнення спеціалізованих бібліотек для дітей, які Вам доказово виклала Т.М.Турбаніст  заступник по науковій роботі Національної бібліотеки для дітей України на недавній конференції НПБУ 23.04.2015 р.

Також, на мою думку, слід було б відродити, так зване "книгоношество" у вищезазначених структурах, організаціях та секціях при ОУНБ, як це було в радянські часи. Спитаєте навіщо, відповідаю: а тому що критерії і оплата праці деяких бібліотекарів України залишаються радянськими із часів СРСР, тож і види діяльності масових публічних бібліотек залишаються також такими як були при СРСР.

Масовим бібліотекам сьогодні слід не забувати про патріотичне виховання дорослого населення і зробити бібліотечне обслуговування військових частин не в зоні АТО, а в навчальних та військових центрах. Це теж повинно бути справою ОУНБ, а не збирати, так звані бібліотечки для передачі їх на передову в зону АТО. Хоч годину побудьте в положенні солдата АТО, посидіть в зоні обстрілів, в бліндажах з водою, в окопах, в грязюці, чи захочеться ідеологам по збору книжок читати. Не смішіть солдат, їх рідних і бібліотекарів.

В останні роки потенційний користувач, так званих публічних бібліотек для дорослих, науковців, якими Ви називаєтесь, відійшов від Вас і поповнив різного спрямування і різного змісту релігійні секти. Чому так сталося? Це питання до Вас, шановні керманичі ОУНБ, УБА. Відповідь одна. А тому, що в Ваших ОУНБ створені "Вікна в Америку", "В Європу", ще кудись, тільки не в Україну, не в українську духовність. Ваша діяльність всі роки незалежності велася на підтримку і рекламу ідеології місцевих органів влади, які, до речі, завжди з 1992 року, вороже ставилися до утримання і діяльності всіх бібліотек. "Бібліоміст", "Британська Рада", "Відродження" "Радоміно" зробили все можливе, щоб бібліотеки в Україні не були проукраїнськими ідеологічними центрами. Результати такої діяльності публічних бібліотек для дорослих ми бачимо у Криму та Східних регіонах. І це ще не вечір… судячи із подій в Україні і агресивної, загарбницької, антиукраїнської політики Росії. Зернини тероризму і сепаратизму ще не скрізь і не в повній мірі проявилися, а сидять у підпіллі, яке ще треба виявити і знешкодити.

Тож публічним бібліотекам для дорослих, якими є ОУНБ, сьогодні є над чим працювати. В Київській області, ми, бібліотекарі, робили все належне для просування і зміцнення української ідеї, тому нам не соромно за свою бібліотечну роботу і нашу бібліотечну галузь в нашій Київській області. Ми маємо право звертати увагу на ці речі поважним колегам, особливо в той час коли вони по злодійкуватому лізуть не в свою сферу діяльності визначену Статутом ОУНБ.

На війні як на війні, в тому числі і бібліотечній війні. Подобається це кому признати чи не подобається. У бібліотекарів Київської області ніколи не відчувалося меншовартості і ми ніколи не заглядали в рот різним "мостам", "відродженням" проросійським блокам, а також не заглядали в рот тим, хто цих "благодійників" рекомендував бібліотекам України. Тож дякувати або славити вищезгаданих "доброчинців", нам бібліотекарям Київської області, нема за що, і, за їхню електронну форму звітності 6НК, також! Для того щоб цю - електронну форму запровадити треба було забезпечити всі бібліотеки в Київській області Інтернетом, технічними засобами, а також зробити це в інших областях України, селах, містах.

Бібліотечна Україна ще ніяк не встигає здихатись керівної ролі правлячих партій в бібліотечній галузі, як цю керівну роль перехопив "Бібліоміст" і "Посольство США з їхньою УБА. Як казав класик: "Верной дорогой идете товарищи!". Але все це нагадує мишину возню, створення видимості бурхливої діяльності деяких ОУНБ, УБА, НПБ по залученню діточок до їх установ. Чи вірною дорогою ідуть вищезазначені установи, як кажуть патологоанатоми не поспішаючи із озвученням причини смерті, вони говорять "Вскрытие покажет". Бібліотекарям бібліотек для дітей, юнацтва бажаю щастя і здоров'я, а також бажаю щоб в бібліотечній Україні дружно жили всі види бібліотек, і головне, без зазіхань і зухвалих нападів з боку ОУНБ.

Месидж-девіз спеціалізованих обласних, районних, міських бібліотек для дітей України "Діяти, жити і вірити в Україну".

З повагою
Президент Української асоціації
працівників бібліотек для дітей
М.П.Зніщенко

18 травня 2015 року