Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

Пропозиції щодо Мінімальних соціальних нормативів населення



Заступнику Міністра культури України
п. Р.В.Карандєєву

Шановний Ростиславе Володимировичу!

Щиро дякуємо Вам за змістовний виступ 23.04.2015 р. на конференції в Національній парламентській бібліотеці. Нас, працівників спеціалізованих бібліотек для дітей, вразило Ваше знання предмету щодо діяльності обласних спеціалізованих бібліотек для дітей, бібліотек для юнацтва, обласних універсальних наукових бібліотек.

Ми підтримуємо Вашу думку про те, що кожна із перерахованих Вами бібліотек повинна займатися своїми безпосередніми функціями, зокрема, спеціалізовані бібліотеки для дітей повинні займатися обслуговуванням дітей, вчителів, батьків і готувати патріотично-проукраїнські налаштоване молоде майбутнє України, а довершити цю справу довірено бібліотекам для юнацтва.

Як свідчать події Революції Гідності, починаючи з 1992 року з таким завданням спеціалізовані бібліотеки для дітей, юнацтва і молоді успішно впоралися. Саме молодь була і є тою патріотичною і рушійною силою на майдані і в АТО в 2013-2014-2015 роках.

Було б дуже добре якби нам не заважали працювати адепти з ОУНБ із своїми "інноваціями", які не йдуть на користь справі, а переймалися б своїми проблемами з дорослою, дуже проблемною сьогодні, категорією читачів.

Для цього ми розробили свої пропозиції і надсилаємо Вам до проекту про мінімальні соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні від Президента Української асоціації бібліотек для дітей, бібліотечних працівників Київської обласної бібліотеки для дітей.

1. Пункт 1.2 викласти у такій редакції: Бібліотечне обслуговування окремих категорій населення, а саме дошкільників, учнів 1-9 класів, юнацтва здійснюється спеціалізованими бібліотеками для дітей, для юнацтва.

2. Пункт 1.3 викласти у такій редакції: Публічні та спеціалізовані бібліотеки (для дітей, для юнацтва) можуть входити до складу централізованих бібліотечних систем. Керівництво здійснюється заступником директора ЦБС по роботі з дітьми і юнацтва, або об'єднуються в самостійні.

3. Пункт 1.4 викласти у такій редакції: Рішення про створення районних і міських публічних (спеціалізованих) бібліотек (централізованих бібліотечних систем) приймаються органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства та цих Мінімальних соціальних нормативів.

4. Пункт 1.5 викласти у такій редакції: Рішення про реорганізацію, ліквідацію публічних (спеціалізованих) бібліотек (централізованих бібліотечних систем) приймаються органами місцевого самоврядування за погодженням Міністерства культури України відповідно до законодавства з урахуванням норм ст. 15 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», цих Мінімальних соціальних нормативів.

5. Пункт 1.6 викласти у такій редакції: Зона обслуговування публічної (спеціалізованої) бібліотеки може включати окремий населений пункт, його частину або кілька населених пунктів.

6. Пункт 1.7 викласти у такій редакції: Публічні (спеціалізовані) бібліотеки (централізовані бібліотечні системи) повинні бути доступні населенню не менше 40 годин на тиждень.

7. Пункт 1.8 викласти у такій редакції: Щорічне оновлення бібліотечних фондів публічних (спеціалізованих) бібліотек повинно становити не менше 1 примірника документа книг, періодичних видань, тощо на 10 мешканців зони обслуговування відповідної бібліотеки, у тому числі видань для дітей.

8. Пункт 1.9 викласти у такій редакції: У публічних (спеціалізованих) бібліотеках організовуються пункти доступу населення до мережі Інтернет.

9. Пункт 1.10 викласти у такій редакції: Для визначення штатної кількості працівників публічних (спеціалізованих) бібліотек використовують типові норми часу на основні процеси бібліотечної роботи, які затверджує центральний орган виконавчої влади у сфері культури.

10. Пункт 2. викласти у такій редакції: Організація мережі бібліотек у сільській місцевості.

11. Пункт 2.7 викласти у такій редакції: У адміністративному центрі району обов'язково функціонують центральна районна бібліотека для дорослих та центральна районна бібліотека для дітей як самостійні заклади або структурні підрозділи централізованої бібліотечної системи.

12. Пункт 2.8. розділу ІІ «Організація мережі публічних бібліотек у сільській місцевості» викласти в такій редакції: «За рішенням відповідних органів місцевого самоврядування у населених пунктах з кількістю дітей більше 500 чоловік повинна бути створена сільська, селищна, районна бібліотеки для дітей».

13. Після п. 3.6 внести пункт “Для обслуговування дітей в містах з населенням до 50 тис. жителів повинна бути, як мінімум, одна спеціалізована бібліотека для дітей, з населенням 50 тис. мешканців - більше.

В кожному обласному центрі функціонує обласна спеціалізована бібліотека для дітей як науково-дослідний, інформаційний, консультативний центр для бібліотек області (регіону) з питань культурного розвитку дітей та їх читання, просвітництва.

14. Пункт 3.7. розділу ІІІ «Організація мережі публічних бібліотек в містах та селищах міського типу» доповнити і викласти в такій редакції: «У кожному обласному центрі функціонують обласна універсальна наукова бібліотека та обласна дитяча бібліотека, які є головними закладами у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення, науково-дослідними, методичними, координаційними центрами для бібліотек усіх систем і відомств області. Обласна універсальна наукова бібліотека є центральним тільки для РЦБС, МЦБС…» і далі за текстом.

15. У п.3.8. розділу ІІІ «Організація мережі публічних бібліотек в містах та селищах міського типу» слова «обласні бібліотеки для дітей та обласні бібліотеки для юнацтва» виключити і викласти в такій редакції:

«За рішенням відповідних органів місцевого самоврядування можуть створюватися міські бібліотеки для дітей та юнацтва». Радянські, ще з 1923 року кількісні показники по оплаті праці бібліотекарів у вигляді «кількості читачів», «кількості книговидач» та "відвідування" ліквідувати, або враховуючи демографічну та військову ситуації в країні зменшити на 50%.

Станом на 1.05.2015 року виконання радянських кількісних показників є профанацією.

Якщо Україна приміряє європейські і світові стандарти в галузі бібліотечного будівництва, то було б доцільним - сільські бібліотеки вважати філіалами головних бібліотек районів і міст. Тоді б в Україні по статистиці було би не 18 тисяч бібліотек, а зовсім інша цифра яка б не лякала Міністерство фінансів і Міністерства юстиції.

Повністю підтримуємо переведення керівників закладів культури на контрактну форму роботи. В свою чергу вносимо пропозицію: керівників обласних універсальних наукових бібліотек призначати за конкурсом. Переможець конкурсу повинен мати науковий ступень кандидата наук. В кожній області знайдуться наукові кадри очолити дуже серйозну установу, якою повинна бути ОУНБ, яка повинна створювати умови для роботи із науковим персоналом, а не займатися обслуговування дошкільників, учнів, тощо і на цих кількісних показниках робити собі категорії по оплаті праці.

Також радимо деяким директорам ОУНБ припинити на місцях дискримінаційні дії щодо спеціалізованих бібліотек для дітей.

Копії надіслані Національній бібліотеці України для дітей, УБА, Національній парламентській бібліотеці, обласним спеціалізованим бібліотекам України для дітей, обласним бібліотекам для юнацтва. Шановний Ростиславе Володимировичу, запрошуєм Вас відвідати нашу Київську обласну бібліотеку для дітей, засновану в 1909 році 17 серпня, у будь-який зручний для Вас час.

Також запрошуємо Вас ознайомитися із сайтом нашої бібліотеки де Ви маєте змогу відчути український тиск життя бібліотеки для дітей, головного науково-методичного та інформаційного центру Київської області.

29.04.2015 р.

З повагою
Директор Київської обласної
бібліотеки для дітей, Президент
Української асоціації
працівників бібліотек для дітей
М.П.Зніщенко