Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

"Від Миколая до Стрітення"

 

КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей»

"Від Миколая до Стрітення"

В народі говорять: «Зима прийшла і празників привела». І дійсно: взимку, майже, щодня – свято. Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці, «коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщеня (7 квітня). 

У зимовому циклі простежується двочастинна структура давньої обрядовості: зустріч - проводи. Зустріччю предків на Святвечір починався період найважливіших зимових свят - Різдвяні свята, котрі закінчувалися проводами на Водохреща. Різдвяний цикл свят був пов’язаний із відродженням нового сонця, яке відтоді починає щораз вище підноситися і тепліше пригрівати. У ньому було найбільше обрядів, якими намагалися забезпечити здоров’я, щастя і достаток. У цей період українці колядували, щедрували та "засівали" – співали ритуальних пісень - побажань господарям осель та їхнім домашнім.

Умовно завершував зимовий цикл свят, за сучасним церковним календарем, день Петра Вериги (29 січня). З ним народне повір’я пов’язувало прикмети, за якими визначали настання весни, передбачали, яке буде літо.

На відзначення свят в КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для дітей»  було оформлено книжкову викладку: "Від Миколая до Стрітення", яка користується весь час неабиякою популярністю. На ній представлено літературу етнографічної тематики: збірки колядок, щедрівок; цікава інформація про вірування нашого народу.