Зауваження та пропозиції до проекту Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року "Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України"
11.11.2015
Віце-прем'єр-міністру -
Міністру культури України
п. В.А. КИРИЛЕНКУ
Начальнику відділу бібліотек та читання
Міністерства культури України
п.М.Г.ВИСОЧАНСЬКІЙ
Комітет Верховної Ради України
з питань культури і духовності
Копії:
Голові Профспілки працівників культури України
п. Л.Ф.ПЕРЕЛИГІНІЙ
Генеральному директору Національної бібліотеки
України для дітей
п. А.І.ГОРДІЄНКО
ЗАУВАЖЕННЯ І ПРОПОЗИЦІЇ
до проекту Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року
"Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України"
1. Сучасний стан.
В ньому відсутня інформація про мережу спеціалізованих бібліотек для дітей, бібліотек для юнацтва.
Пропоную ввести в цей розділ: "статистичні дані про дитячі та юнацькі бібліотеки".
2. Підготовка сучасних бібліотечних кадрів.
В п. "Підготовка бібліотечних кадрів". "Щороку ці навчальні заклади випускають до 420 бібліотечних фахівців різного освітньо-кваліфікаційного рівня".
Пропоную додати і продовжити: "що не задовольняє потреби бібліотек України у бібліотечних кадрах, левова частка випускників взагалі не йде працювати у бібліотеки. Із-за непрестижної професії бібліотекаря в суспільстві, а також із-за постійних "оптимізацій" бібліотек".
… "Щороку захищається близько двадцяти актуальних дисертаційних робіт, науковці активно беруть участь у відомчих і міжвідомчих дослідженнях, закордонних стажуваннях та обмінах".
Пропоную додати і продовжити: "Проте серед дисертанців відсутні директори ОУНБ, спеціалізованих бібліотек для дітей, бібліотек для юнацтва. В поїздках і обмінах за кордоном охочих вдосталь, але втілення в практику роботи бібліотек закордонного досвіду не видно і від цих поїздок і обмінів користі бібліотекам ніякої".
… "велику роль відіграє міжнародне співробітництво. Воно важливе для запровадження міжнародних стандартів. Бібліотечно-інформаційної діяльності".
На мою думку слід додати: "а особливо статистичної звітності, яка на превеликий жаль діє сьогодні в бібліотечній Україні за показниками по оплаті праці, що є неприпустимим в демократичному, сучасному суспільстві".
В п. "Підвищення ролі бібліотек у глобальному інформаційному середовищі гальмує відсутність". Далі додати: "за дотриманням європейських і світових стандартів по оплаті праці бібліотекарів не за кількісними показниками, а за демократичними ознаками; за дотриманням положень закону України про бібліотеки і бібліотечну справу, низький рівень впровадження міжнародних стандартів в освітянській процес при підготовці бібліотечних кадрів навчальними закладами Міністерства культури України".
п.3 поміж них виділяємо:
- роль бібліотек у суспільних перетвореннях та забезпеченні прав і свобод недооцінена та знівельована багатьма безглуздими реформами та інноваціями;
- невідповідність чинної нормативно-правової бази та стандартів. Далі пропоную: "в порівнянні з світовими та європейськими стандартами призвела до унеможливлення інтеграції українських бібліотек у глобальне інформаційне середовище";
- невідповідність кадрового забезпечення бібліотек. Додаю: "навчальними закладами Міністерства культури України призвела до втрати постійного кадрового забезпечення українських бібліотек молодими спеціалістами";
- недостатня ефективність наукового супроводу бібліотечно-інформаційної діяльності. Далі пропоную: "з боку директорів українських бібліотек із-за відсутності в них наукового ступеня кандидата наук в галузі бібліотекознавства…".
Всі зазначені мною пропозиції витікають від наявності недоліків, що мають місце в бібліотечній справі в Україні у ХХІ столітті.
Розділ: Стратегічні напрями розвитку бібліотечної справи.
Напрям 1. Для цього необхідно:
Пропоную:
- "Привести у відповідність діючі та розробити нормативно-правові документи з бібліотечної справи згідно європейським бібліотечним стандартам".
- Гармонізувати нормативно-правову базу, яка стосується діяльності бібліотек, далі: "ліквідувавши кількісні показники по оплаті праці бібліотекарів, групи по оплаті праці. Показниками по оплаті праці бібліотекарів України повинні бути такими, якими вони є у провідних бібліотеках Європи".
- "Всю документацію і нормативно-правову базу бібліотек України привести у відповідність до бібліотек країн Євросоюзу".
Напрям 2. Розробити і впровадити механізм отримання та використання бібліотечних коштів з інших джерел фінансування, додати: "зокрема, за користування електронними інформаційними джерелами, виготовленими бібліотеками".
Напрям 3. Упорядкувати систему нормативів та статистичної звітності. Далі пропоную: "у відповідності до європейських нормативів і статистичної звітності".
- Розробити, прийняти і реалізувати державну цільову програму "Мобільні бібліотеки", далі пропоную - "створити віртуальні бібліотеки. Всі мобільні і віртуальні бібліотеки - тільки платні".
Пропоную: "Створити єдиний державний реєстр всіх бібліотек України, що залишаться після всіх нововведень в бібліотечній справі".
Очікувані результати:
Нова архітектура інтегрованої бібліотечної системи, пропоную далі: "і в ній новий тип бібліотечного менеджера-директора бібліотеки, кандидата наук, сучасного європейського, світового рівня освіти", яка відповідає сучасним потребам суспільства".
Напрям 4. Очікувані результати: Збільшення частки молодих фахівців у кадровому складі бібліотек. Пропоную: "Привести заробітну плату бібліотекарів національних бібліотек до рівня заробітної плати бібліотекарів обласних, районних і міських бібліотек".
З повагою
Генеральний директор Київської обласної
бібліотеки для дітей, кандидат історичних наук,
заслужений працівник культури України
М.П.Зніщенко