Лист директорам обласних бібліотек - Щодо роботи Обласних універсальних бібліотек з дітьми
Начальнику відділу бібліотек та читання
Міністерства культури України
п. М.Г.ВИСОЧАНСЬКІЙ
Директорам обласних бібліотек для дітей
Директорам обласних бібліотек для юнацтва
Шановні колеги!
Ознайомившись із змістом повідомлення п. Тетяни Бондар, радієш із того, що діти-користувачі обласних універсальних наукових бібліотек на Полтавщині та інших областях України не будуть покинуті на призволяще, на вплив підворіття та вулиці. Нарешті науковці, аспіранти, кандидати з докторантами зможуть повністю зосередитись над своїми винаходами і, головне, книгодруками, що знаходяться у фондах ОУНБ, Полтавської та інших областей.
Радію також із того, що нарешті, нашими ОУНБ вже на протязі останніх 5-7 років створюються "дитячі куточки", "дитячі майданчики", "дитячі садочки" з різним матеріально-технічним устаткуванням від горшків, слюнявчиків до смартфонів, мобілок і ПК. "Звонкие голоса детей" повинні звучати скрізь. На мою думку, це мають бути в першу чергу облради, райради, міськради, а також поліклініки і лікарні для дорослих; театри у вечірні спектаклі; стадіони під час футбольних і хокейних матчів. В той час коли дорослі користувачі лікарень, поліклінік, театрів, стадіонів, обласних універсальних наукових бібліотек займаються своєю улюбленою справою, інші незайняті у дійствах актори, лікарі, спортсмени, тренери і бібліотекарі проводять із їхніми дітками: майже з рочку - орігамі, голосні читання, змагання, лікують книжками, бігають по бібліотеках, стрибають на батутах і багато різного роблять ще. Бо дітки вони є скрізь дітки, хоч в Китаї, хоч в Бангладеші, хоч в Мозамбіку. Подібне слід рекомендувати депутатам облрад, райрад, міськрад і селищних рад, коли вони проводять час в засіданнях їхніми дітками можуть займатися помічники депутатів і т. д. і т.п.
А якщо серйозно, то коли в обласній універсальній науковій бібліотеці стає нудно від відсутності того ж науковця, аспіранта, студента, коли вже набридло рахувати горобців, ворон і мух у відділах, а кількісні показники по оплаті праці треба виконувати, то є нічого дивного в тім, що ОУНБ шукають вихід, щоб зберегтися у тому вигляді, в якому вони є сьогодні, якими вони були ще за радянські часи, маючи скажені площі кв. метрів, багатотисячні книжкові фонди і зашкальну кількість штатних працівників.
Але приведу приклад, з досвіду Київської області, в якій відсутня обласна універсальна наукова бібліотека. Проте в Київській області є Київська обласна бібліотека для дітей, яка, не маючи таких великих площ, кв. метрів, штатних працівників і книжкового фонду на протязі 23 років виконує функції, що повинні виконувати ОУНБ в кожній із областей України. Від того, що в Київській області немає УОНБ жодному користувачу районної, міської, сільської бібліотеки погано не стало. Обласна бібліотека для дітей переглянули свої можливості і спокійно виконує покладені на неї обов'язки по наданню бібліотечних послуг дорослому і дитячому населенню Київської області, а також працюємо як бібліотечний колектор для 886 бібліотек Київської області. Все тримається і все працює в бібліотеках Київської області.
Висновок: залиште дітям їхні спеціалізовані бібліотеки для дітей і не тягніть їх завчасно у дорослий світ.
Що стосується Т. Бондар, то слід зауважити, що "полтавська" "доросла" бібліотека є обласною універсальною науковою бібліотекою, а приклад в доказову базу Бельгію, Англію, разом із Зімбабве, не дуже прийнятний - бо в тих країнах відсутня назва ОУНБ, і відсутня абревіатура "наукова".
Р.S. Що стосується Полтавської ОУНБ, то наскільки мені відомо років десять потому там було продано приміщення обласної бібліотеки для дітей. Фонди і штати бібліотеки було розміщено на першому поверсі ОУНБ Полтавської ОДА. Як це робилося можна побачити в програмі "Люстратор" на ТВ-каналі 2+2 квітні-травні 2015 року. Директор ОУНБ може поділитися своїм досвідом і своїми враженнями від роботи в такому режимі в "бібліотечному гуртожитку", який було утворено завдячуючи тій владі. Приємних спогадів від такого спільного життя двох різних за призначенням установ в одному приміщенні, особисто мені, не навіюють.
З повагою
Президент Української асоціації
працівників бібліотек для дітей
М.П.Зніщенко
13 травня 2015 року
* * *
Серед відвідувачів полтавської «дорослої» бібліотеки будуть малята?
В Полтавській обласній універсальній бібліотеці ім. Котляревського планують створити дитячу кімнату.
Як розповіла директор закладу Тетяна Зеленська, така ідея виникла після ознайомлення з досвідом роботи публічних бібліотек Франції, Бельгії, Англії, Фінляндії, Китаю, де є дитячі відділи. «Мене вразило, що там приходить до бібліотеки родина, або мама з дітьми - і всім знаходиться цікаве заняття. Мама може залишити в дитячому відділі дитину, не боячись, що з нею щось трапиться , її чимось забавлять. Там створені програми розвитку дітей, тож дітей записують в бібліотеку, можна сказати, з року. Хотілося б таку кімнату зробити і в себе в бібліотеці», - поділилася вона.
Тетяна Бондар