Київська обласна бібліотека для дітей Київська обласна бібліотека для дітей

Лист до директорів обласних бібліотек для дітей, Голові профспілки працівників культури України п.Л.Ф.Перелигіній щодо повідомлення Віце-прем'єр-міністра України Олександра Сича - 1 квітня 2014 року

1 квітня 2014 р. № 4/1

До директорів обласних бібліотек для дітей
Голові профспілки працівників культури України
п.Л.Ф.Перелигіній


Шановні колеги!

28 березня 2014 року на Урядовому порталі, Прес-служби Віце-прем'єр-міністра України Олександра Сича розміщено повідомлення з його баченням, які бібліотеки потрібні сьогодні в Україні під багатозначущою назвою: "Україні потрібні бібліотеки, готові працювати в інформаційному суспільстві".

Я, як людина, якій не байдужа доля бібліотек від сільської до обласної бібліотеки, маю право висловити свою особисту думку, в якій акумулуються думки сільських бібліотекарів, бібліотекарів міських, районних та обласних бібліотек Київщини і багатьох областей України, з якими на протязі свого бібліотечного життя я мав честь спілкуватися.

На превеликий жаль, можу констатувати те, що існує велика різниця щодо життя бібліотек, що є під юрисдикцією Мінкультури України і життя бібліотек, що є під патронатом сільрад, міськрад, райрад, облрад. Різниця ця полягає в розмірах фінансування оплати праці сільського бібліотекаря, умов його роботи, в порівнянні соціальної та матеріальної забезпеченості бібліотек і бібліотекарів "національних бібліотек". Як кажуть в Одесі: бібліотечне життя в незалежній Україні в бібліотеці села і в бібліотеках Мінкультури - це дві великі різниці.

Не виключено, на мою думку, і те, що якби влада в період 1941-2013 рр. приділяла би належну увагу бібліотечній справі в Україні, бібліотек сіл, міст, районів та областей, і бачила далі свого носа, не займалася би різного роду "оптимізаціями", "об'єднаннями" і скороченнями бібліотечних фахівців, приниженням їх ролі у суспільстві: різними утисками на зразок переведення бібліотекарів на 0,25; 0,5; 0,75 посади, урізаннями заробітної плати, з невиплатами надбавок тощо, то можливо б, жителі проблемних регіонів України не "ковтали" би всю ту брехливу пропагандистську наживку, що так транслювала і далі продовжує промивати мізки їм "братня Росія". Якби сільські, міські, районні, обласні бібліотеки, як має бути, були забезпечені технічними засобами, періодичними виданнями та книгодруками українських письменників, то хіба б ми мали би сьогодні проблеми, які ми маємо від російського сусіда.

В противагу всім намаганням владних структур обласні бібліотеки для дітей, сільські та районні бібліотеки, в дитячих бібліотекам створювали дітям всі умови із залученням до читання, творчості через різні конкурси. В співпраці з викладачами шкіл бібліотекарі дитячих бібліотек зробили свою "шкідливу" для можновладців справу, а саме виховали нову молоду українську генерацію, яка у лютому 2014 року вийшла на головний Майдан України і проголосила про свій Український Європейський вибір.

Це ми, бібліотекарі дитячих бібліотек, докладали своїх професійних знань для зрощення у дітей української свідомості через засоби бібліотечної роботи з дітьми, втілювали в життя навички, які ми отримали у ВУЗах культури до 1992 року, це ми своєю свідомістю посіяли в душах дітей зернини духовності, які згодом проросли у масову протидію владі Януковича та його команді.

В бібліотеках для дітей бібліотекарі витворювали дива своєї професійної досконалості. За прикладами далеко ходити не треба, достатньо ознайомитися із звітами обласних бібліотек для дітей за будь-який рік років незалежності.

Будь-яка негативна дія влади до бібліотекарів на місцях, створювала зворотню протидію бібліотекарів. Ми без шуму і гаму робили свою справу і раді з того, що маємо результат у зрощенні нової генерації - будівничих справжньої нової незалежної держави - Україна. Вкрай складну ситуацію, що склалася в бібліотечній сфері на місцях не можливо вирішити поклавшись лише на "національні" та "наукові" бібліотеки. Мешканець села, району, містечка до Національної та наукової бібліотеки не прийде, бо немає на це коштів. Сьогодні вся координаційна, науково-методична та інформаційна увага сільським, районним бібліотекам, на практиці належить обласним бібліотекам.

Перш ніж проводити дійсно, так звану, модернізацію бібліотечної галузі, аудит, перевірку кадрів на їх професійну придатність, та для того, щоб бібліотеки дійсно надавали сучасні інформаційні послуги та забезпечували доступ до інформаційних інтернет-ресурсів, забезпечували формування он-лайн знань, необхідно створити статті кошторисів бібліотек, які б передбачали кошти для можливості надання таких послуг. Ці кошти повинні бути обов'язково захищені, на зразок статті про обов'язкову виплату заробітної плати (це питання порушувалося в кінці 2013 року на Колегії Міністерства культури України).

Щодо перевірки бібліотечних закладів на професійну придатність. Дану перевірку треба розпочати, перш за все з національних університетів, академій, інститутів культури і мистецтв щодо наявності в них бібліотечних факультетів, кафедр, а також кількості і якості підготовки майбутніх бібліотечних кадрів. На даний час в бібліотеках України, сільських, районних, міських, обласних, крім національних, настав "голод" на професійні кадри з бібліотечною освітою.

У Київській області за період централізації, розпочатої на початку 70-х років ХХ століття, до 2014 року, склалася когорта фахівців-професіоналів та наукова бібліотечна школа Київщини, яка має повне професійне право долучитися до підготовки сучасних професійних кадрів, яких дійсно потребують бібліотеки України, а саме: бібліотечні IT-спеціалісти, фахівці-професіонали щодо обслуговування автоматизованих бібліотечних інформаційних систем, бібліотечні фахівці, що широко обізнані з питань історії, літературознавства, культурології тощо.

З огляду на ті події, які відбуваються нині в Україні, бібліотеки і бібліотеки Київської області, зокрема, відіграли і продовжують відігравати не останню роль у формуванні та становленні активної громадянської позиції молоді.

Завдячуючи благодійним фондам "Відродження", "Бібліоміст" та іншим, в деяких бібліотечних системах міст, районів, сільських бібліотеках Київської області зроблені певні успіхи в плані автоматизації бібліотечних процесів.

Але із змісту тих тезисів, що виходять із тексту прес-служби Віце-прем'єр-міністра України п.О.Сича ми розуміємо, що далі жити в тій площині, в якій сьогодні живуть і проводять свою діяльність бібліотеки в Україні нікого не задовольняють. Особливо це стосується бібліотек, від сільської до обласної, тобто бібліотек, що не фінансуються Міністерством культури України.

Виходячи із вищевикладеного та із змісту прайс-релізу, я хотів би побажати новій владі створювати умови бібліотекам для дітей, бібліотекам для юнацтва і молоді, сільським, міським і районним бібліотекам і не продовжувати справу влади періоду 1992-2013 рр., влади "попєрєдніків" по репресивному тиску на бібліотеки, а навпаки закласти міцний фундамент для зміцнення нормативно-правової бази та по оплаті праці не за кількісними показниками, а також матеріальної бази всіх рівнів бібліотек від сільської до обласної, відродженню бібліотечних факультетів в ВУЗах культури для підготовки висококласних бібліотекарів, сприйняття та втілення кращих світових зразків бібліотечного будівництва.

На завершення, хочу закликати нових керівників культури та мистецтва, профспілку працівників культури України та її голову п.Л.Ф.Перелигіну при формуванні та вирішенні бібліотечних питань як нормативно-правових і законодавчих питань врахувати думку громадської організації під назвою "Асоціація бібліотечних працівників бібліотек для дітей України".


P.S. Тексти двох повідомлень Урядового порталу від 28.03.2014 року подаються.

З повагою
Президент Української асоціації
працівників бібліотек для дітей
М.П.Зніщенко


* * *


Олександр Сич: Україні потрібні бібліотеки, готові працювати в інформаційному суспільстві

28.03.2014
ПРЕС-СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА

«Бібліотечна справа в Україні потребує не лише впорядкування мережі закладів, але й надання їм якісно нової ролі з урахуванням досвіду провідних країн світу». Про це Віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич заявив учора на нараді щодо стану розвитку бібліотек та бібліотечної справи.

За оцінкою урядовця, модернізація галузі має початися з аудиту матеріально-технічної бази та рівня кадрової підготовки працівників галузі. «Ми маємо розуміти не тільки те, наскільки бібліотеки укомплектовані книжками, але й те, чи здатні вони надавати послуги відповідно до світових стандартів, а також виконувати функції, покладені на бібліотеку в сучасному інформаційному суспільстві, зокрема давати доступ до он-лайн-знань та пошуку в Інтернет», - зауважив Олександр Сич.

Віце-прем’єр-міністр наголосив на потребі раціонального підходу до фінансування бібліотечної справи, забезпечення фахового менеджменту галузі та невідкладного удосконалення нормативної бази. «Модернізація галузі потребує координації зусиль на державному і громадському рівні, активного залучення коштів благодійників і поширення найкращого вітчизняного досвіду організації бібліотечної справи», - наголосив урядовець.


* * *


При Мінкультури створять Міжвідомчу координаційну раду з питань бібліотек і бібліотечної справи

28.03.2014
ПРЕС-СЛУЖБА МІНІСТЕРСТВА КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

27 березня 2014 року у Кабінеті Міністрів України відбулася нарада з питань розвитку діяльності бібліотек і бібліотечної справи під головуванням Віце-прем‘єр-міністра України О. М. Сича.

У нараді взяли участь: Міністр культури України Євген Нищук, заступник Міністра освіти і науки України Павло Полянський, голова Центрального комітету працівників культури Людмила Перелигіна, Голова Держаного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко, начальник управління регіональної та культурно-просвітницької роботи Мінкультури України Лариса Нікіфоренко, начальник відділу бібліотек управління регіональної та культурно-просвітницької роботи Мінкультури України Марія Височанська, президент Української асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачіва Олександр Афонін, президент Української асоціації бібліотечних працівників Ірина Шевченко, керівники провідних національних бібліотек та представники заінтересованих центральних органів виконавчої влади.

Були обговорені важливі питання щодо покращення організації роботи вітчизняних бібліотек:

- впорядкування мережі (паспортизація) та якісно нова роль бібліотек у суспільстві;

- розширення послуг бібліотек;

- фінансування бібліотечної справи, забезпечення фахового менеджменту галузі та невідкладного удосконалення нормативної бази;

- створення при Міністерстві культури України Міжвідомчої координаційної ради з питань бібліотек і бібліотечної справи.

За результатами наради буде прийнято ряд відповідних рішень.